مهم-ترین-عوامل-در-تعیین-مدت-اعتبار-ویزای-مولتی-کانادا

ویزای مولتی کانادا که با عناوین دیگری همچون: ویزای پنج ساله و ویزای مولتیپل شناخته می‌شود، جزء ویزاهای موقت کانادا محسوب می‌شود که شخص دارنده آن می‌تواند هرچند بار که بخواهد به این کشور سفر کند و ۶ ماه در خاک کانادا بماند؛ که البته در این مدت مجاز به کار و تحصیل نخواهد بود.

گفتنی است مواردی هم به عنوان استثنا نیز وجود دارد که طبق آن می‌توان ویزای توریستی کانادا را به ویزای شغلی، تحصیلی و اقامت دائم تبدیل کرد.

این مقاله نیز به شرح عوامل موثر در تعیین مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا پرداخته است.

حداکثر اعتبار ویزای مولتی کانادا، ۱۰ سال است که این زمان با توجه به مدت اعتبار گذرنامه هر فرد متفاوت خواهد بود. این مدت برای متقاضیان ایرانی پنج سال است.  بصورت کلی عوامل زیر بیشترین و مهم‌ترین تاثیر را در تعیین مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا دارند:

  • اعتبار گذرنامه
  • دعوتنامه از کانادا
  • افسر مهاجرت
  • افسر مرزی مستقر در فرودگاه

اعتبار گذرنامه

میزان اعتبار گذرنامه، تعیین کننده حداکثر اعتبار ویزای مولتی کانادا برای متقاضی است. به عنوان مثال اگر از اعتبار گذرنامه یک سال باقی مانده باشد، ویزای مولتی متقاضی نیز حداکثر یک سال اعتبار خواهد داشت. همچنین لازم است بدانید که تنها اعتبار گذرنامه، تضمین کننده صدور ویزای مولتی کانادا با اعتبار حداکثری نخواهد بود.

دعوتنامه از کانادا

دعوتنامه‌ای که از جانب شخصی معتبر در کانادا برای شخص متقاضی ویزای مولتی، ارسال و در آن قوانین و قواعد یک دعوتنامه خوب رعایت شده باشد، یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند افسر پرونده را مجاب به صدور ویزا با حداکثر اعتبار نماید.

افسر مهاجرت

عامل مهم بعدی در تعیین مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا، نظر افسر مهاجرت است. با وجود اینکه اخیرا سفارت کانادا به افسران مهاجرت خود اعلام نموده که اعتبار ویزای مولتی را بر طبق اعتبار گذرنامه صادر نمایند، اما در نهایت باز هم افسر مهاجرت است که در این مورد تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

افسر مرزی مستقر در فرودگاه

آخرین عامل تاثیرگذار در صدور ویزای مولتی کانادا، افسر مرزی مستقر در فرودگاه است که شاید کسی تا به حال به آن فکر نکرده باشد. در بعضی از موارد پیش آمده که افسر مرزی برای فردی که ویزای ۵ ساله دارد، تاریخی برای خروج از کانادا تعیین کرده است. افسر مرزی براساس مشاهدات و تجارب کاری، روی مهری که بر ویزا می زند، تاریخ خروج را مشخص می‌کند. در واقع مدت اقامت فرد در خاک کانادا توسط یک افسر مرزی تعیین خواهد شد.

هنگامی که در مبداء مرز ورودی با یک افسر خدمات مرزی روبه‌رو شدید، اوست که طبق موارد ذیل تعیین می‌کند چه مدت می‌توانید در کانادا اقامت داشته باشید.

– اگر وی در گذرنامه شما مهر و تاریخی را درج کند، باید در تاریخی که در گذرنامه درج شده، خاک کانادا را ترک کنید.

– اگر افسر مرزی بدون درج تاریخ، گذرنامه شما را مهر کند، می‌توانید شش ماه در کانادا اقامت داشته باشید.

– در صورتی که با سوپر ویزا وارد کانادا شوید و افسر مرزی، بدون درج تاریخ، گذرنامه شما را مهر کند، می‌توانید به مدت دو سال در این کشور اقامت داشته باشید.

بعد از ورود به کانادا دو مصاحبه تحت عناوین مصاحبه اسناد رسمی و مصاحبه شخصی انجام می‌شود که در ذیل به شرح مختصری از هر کدام از این موارد می‌پردازیم.

مصاحبه اسناد رسمی

در این مورد یک افسر خدمات مرزی، اعتبار ویزای مولتی و همچنین مدارک شما را بررسی می‌کند و نظیر چنین سوالاتی را از شما می‌پرسد.

  • آیا با خانواده سفر می‌کنید؟
  • چه مدت قصد اقامت در کانادا را دارید؟
  • آیا قبلا به کانادا سفر کرده‌اید؟
  • و…

مصاحبه مسائل شخصی

مصاحبه دوم جهت بررسی اقلامی است که با خود به کانادا می‌برید. شما باید لیست کالاهایی که به همراه دارید یا بعدا وارد کانادا می‌شود را به افسر بدهید. توجه داشته باشید که ممکن است سوال‌هایی در مورد برخی از کالاها از شما بپرسند. دقت کنید که در این زمینه، به درستی پاسخ دهید، در غیر اینصورت ممکن است اجازه اقامت در کانادا را به شما ندهند.

با توجه به موارد گفته شده، می‌توان بیان داشت که وکیل یا شرکت اقدام کننده درخواست ویزا در تعیین مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا تاثیری نخواهد داشت و تعیین این مدت زمان به عوامل زیادی بستگی دارد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید