هزینه-تحصیل-در-کانادا-در-سال-2019

هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در مقایسه با کشورهای دیگر، بسیار مقرون به صرفه‌تر است. در سال‌های اخیر، مهاجرت به این کشور افزایش چشمگیری داشته که از جمله دلایل مهاجرت به کانادا می‌توان به هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس اشاره نمود. اما دلایل انتخاب کانادا جهت تحصیل توسط دانشجویان بین‌المللی چیست؟ بهره‌مندی از سیستم مراقبت‌های بهداشتی خوب، امنیت، استانداردها و کیفیت بالای زندگی و مراکز آموزشی و تحصیلی منجر شده که افراد این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند. گفتنی است هزینه زندگی در کانادا نیز نسبت با سایر کشورها ارزان‌تر است از این رو متقاضیانِ علاقمند به تحصیل در کانادا پس از بررسی هزینه‌های تحصیل و زندگی، جهت اخذ اقامت دائم این کشور و زندگی، آن را انتخاب می‌کنند.

لازم به ذکر است که به صورت سالانه چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار جهت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا در نظر گرفته می‌شود که این مقدار با توجه به رشته، محل تحصیل و همچنین کیفیت زندگی شخص متفاوت خواهد بود. با ما همراه باشید تا شما را با هزینه‌های تحصیل در کانادا، ارزان‌ترین و گران‌ترین رشته‌ها و شهرهای این کشور آشنا کنیم.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که خواستار تحصیل در کاناداست حتما این سوال که کدام دانشگاه‌ها هزینه کمتری دارند، ذهن شما را درگیر کرده؟ قبل از هرکاری باید هزینه‌های تحصیل در کانادا را ارزیابی کنید.

بسیاری از متقاضیان در هنگام انتخاب دانشگاه به رنکینگ آن توجه کرده و با توجه به آن تصمیم می‌گیرند. دانشگاه‌هایی همچون “بریتیش کلمبیا”، “مک مستر” و “تورنتو” با برترین دانشگاه‌های جهان از جمله بهترین دانشگاه‌های انگلیس از نظر کیفیت سیستم آموزشی برابری می‌کنند. علاوه بر کیفیت بالای سیستم آموزشی در دانشگاه‌های کانادا، هزینه تحصیل نیز در این کشور نسبت به کشورهایی چون آمریکا و انگلیس مقرون به صرفه‌تر است. همچنین بسیاری از دانشجویان بین‌المللی جذب طبیعت بکر و چشم‌نواز کانادا می‌شوند که از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به پوشش گیاهی و جانوری متنوع آن، جاذبه‌های شگفت‌انگیز شهرهایی همانند: کبک، ونکوور و نوا اسکوشیا اشاره نمود. در نهایت این موارد باعث شده تحصیل در کانادا گزینه مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی باشد. گفتنی است تحصیل در رشته‌هایی همچون پزشکی و MBA در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر ارزان‌‌تر است.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۹

ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف، به شرح زیر می‌باشند:

  • دوره کارشناسی

برای تحصیل در دوره کارشناسی، دانشگاه “برندون” مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه در کانادا محسوب می‌شود که شهریه این دانشگاه در این دوره چیزی در حدود ۶۰۰۰ دلار کانادا پیش‌بینی شده است.

  • دوره کارشناسی ارشد

دانشگاه سایمون فریزر، یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا در دوره کارشناسی ارشد به شمار می‌رود و هزینه تحصیل به طور سالانه تقریبا ۱۲۶۰۰ دلار کاناداست.

  • دوره دکتری

در این مقطع هم مانند دوره کارشناسی ارشد، دانشگاه سایمون فریزر ارزان‌ترین دانشگاه برای تحصیل است که توانست رتبه نخست ارزان‌ترین شهریه دکتری در سال که چیزی در حدود ۱۰۰۰۰ دلار کاناداست را به خود اختصاص دهد.

  • دوره MBA

متقاضیانی که به دنبال دانشگاهی مناسب برای تحصیل در دوره MBA هستند، دانشگاه “مموریال نیوفاندلند”، ارزان‌ترین دانشگاه با هزینه سالانه ۶۰۰۰ دلار کاناداست. این بدان معناست که با پرداخت تنها ۱۲۰۰۰ دلار کانادا، می‌توانید در تمام دوره‌های این رشته پرطرفدار شرکت کنید.

مراحل درخواست پذیرش در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل در کانادا یا هر کشور دیگری قوانین و شرایط خاصی دارد که در ذیل به شرح برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

  • مراجعه به سایت دانشگاه مربوطه و پر کردن اطلاعات مربوط به درخواست پذیرش
  • اطلاع از شرایط لازم و کافی جهت درخواست پذیرش دانشگاه
  • پر کردن تمامی فرم‌ها
  • آماده کردن مدارک لازم

گران‌ترین رشته‌های دانشگاهی کانادا

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ در حدود ۶۵۷۱ دلار در سال پیش‌بینی شد که این مبلغ در سال جاری میلادی با افزایش ۳.۱ درصدی مواجه شده است.

لازم به ذکر است عنوان شود که بالاترین هزینه مربوط به رشته‌های مدیریتی همچون MBA است، البته توجه داشته باشید میانگین هزینه این رشته از نقطه‌ای به نقطه دیگر متفاوت می‌باشد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده میانگین این هزینه در استان‌های نیوفاندلند و لابرادور معادل ۲۳۷۸ دلار، در آلبرتا معادل ۱۱۷۶۰ دلار، ۲۶۶۲۳ دلار در بریتیش کلمبیا و ۴۱۹۲۴ دلار در آنتاریو محاسبه شده است.

بالاترین میانگین شهریه در دوره‌های ارشد و دکتری بعد از رشته MBA، مربوط به رشته پزشکی است که چیزی در حدود ۱۲۶۵۲ دلار پیش‌بینی شده است. گفتنی است هزینه مذکور برای دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، با افزایش ۶.۳ درصدی برای دوره کارشناسی همراه بوده و به ۲۵۱۸۰ دلار و در دوره‌های ارشد و دکتری با افزایش ۵.۴ درصدی به ۱۶۲۵۲ دلار رسیده است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید