هفت-دلیل-برای-تحصیل-در-کانادا

اگر شما قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را داشته باشید، ممکن است با گزینه‌های متفاوتی مواجه شوید. در سال‌های اخیر کشور کانادا به یکی از کشورهای ایده‌آل و بهترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان تبدیل شده است به طوریکه سالانه بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر جهت تحصیل به کانادا سفر می‌کنند. از جمله دلایلی که کانادا را به یکی از بهترین مقاصد تحصیل تبدیل کرده، می‌توان به کیفیت زندگی و سطح خدمات علمی-آموزشی آن اشاره کرد؛ اما سوالی که ممکن است ذهنتان را درگیر کند این است که چرا افراد برای تحصیل، کانادا را انتخاب می‌کنند؟ در این مطلب قصد داریم به شرح برخی از این دلایل بپردازیم.

کیفیت سیستم آموزشی

یکی از مهم‌ترین دلایل، جهت تحصیل در کانادا کیفیت بالای سیستم آموزشی در دانشگاه‌های این کشور است. وجود مدارس، کالج و دانشگاه‌های متعدد در این کشور انتخاب برای تحصیل را آسان‌تر کرده است. اخیرا بر اساس گزارش منتشر شده از مؤسسه اعتبارسنجی QS، سه دانشگاه کانادا در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. جالب است بدانید مدارک تحصیلی کانادا با مدرک‌های صادر شده از کشورهایی همچون: انگلستان، استرالیا و آمریکا در یک سطح قرار دارند.

امکان کار همزمان با تحصیل

دانشجویان خارجی در اکثر کشورها اجازه کار کردن همزمان با تحصیل را ندارند و اگر چنین امکانی برای آن‌ها فراهم شود، محدودیت‌هایی برایشان در پی خواهد داشت. اگرچه کانادا در مقایسه با کشورهای دیگر جهت تحصیل، ارزان‌تر می‌باشد اما همانطور که می‌دانید زندگی و تحصیل در خارج از کشور گران است. از این رو، معمولا دانشجویان به دنبال کارهای پاره‌وقت هستند تا بتوانند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کنند. در این کانادا دانشجویان بین‌المللی اجازه کار کردن، همزمان با تحصیل را دارند و می‌توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته و ۳۰ ساعت در تعطیلات کار کنند. بسیاری از دانشجویان نیازی به مجوز کار ندارند مخصوصا اگر در محیط دانشگاه مشغول به کار باشند؛ البته این را هم باید بدانید که مجوز تحصیل شما نشان از این دارد که می‌توانید در محیط دانشگاه مشغول به کار شوید یا خیر.

هزینه پایین تحصیل

زمانی که برای تحصیل در کانادا وارد دانشگاه‌های این کشور می‌شوید ملزم به پرداخت هزینه تحصیلیِ بیشتری در مقایسه با دانشجویان کانادایی، هستید. در واقع چیزی در حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار در سال هزینه شهریه شما خواهد بود این در حالیست که این هزینه برای دانشجویان کانادایی حدودا ۳ تا ۵ هزار دلار است. گفتنی است بر طبق اطلاعات بدست آمده از مقایسه هزینه تحصیلی در بین کشورهایی همچون: استرالیا، انگلستان، آمریکا و نیوزیلند با کانادا، هزینه‌های تحصیل در کانادا بطور میانگین پایین‌تر از بقیه بوده است. لازم به ذکر است که هزینه زندگی در کانادا نیز نسبت به کشورهای دیگر کمتر و برای دانشجویان مقرون به‌صرفه‌تر است.

سهولت فرآیند مهاجرت

به طور معمول هنگامی که افراد برای تحصیل به کشوری می‌روند، اجازه اقامت موقت در آن کشور را دارند اما به محض پایان یافتن تحصیلشان باید به کشور خود بازگردند. کانادا با طرح‌ها و برنامه‌های متفاوت مهاجرتی، دانشجویان را به ماندن در این کشور ترغیب کرده و در پی آن امکان اخذ اقامت دائم را نیز برای آن‌ها فراهم نموده است.

از جمله این برنامه‌های مهاجرتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کار پس از فارغ‌التحصیلی، که اجازه می‌دهد شخص متقاضی تا زمان کسب درآمد کافی جهت زندگی، در کانادا بماند. دولت کانادا به دانشجویان خارجی در این کشور اجازه می‌دهد تا پس از فارغ‌التحصیلی، شخص تا زمانی که کاری مناسب پیدا و درآمد کافی جهت زندگی کسب کند، در کانادا بماند.
  • برنامه‌های مهاجرت استانی که مناسب متقاضیانی است که تجربه کار یا تحصیل در آن استان را دارند.

اخذ شهروندی کانادا

همانطور که می‌دانید پس از پایان تحصیل در کانادا، می‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید و پس از آن اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. نکته قابل توجه این است که افراد پس از مدتی می‌توانند شهروند کانادا شوند. هنگامی که شهروندی کانادا را دریافت کنید، می‌توانید گذرنامه این کشور را که یکی از معتبرترین گذرنامه‌های جهان است را دریافت کنید و از مزایای شهروندی کانادا نیز بهره‌مند شوید.

امکان مهاجرت اعضای خانواده به کانادا

یکی دیگر از دلایل تحصیل در کانادا، امکان مهاجرت اعضای خانواده به این کشور است؛ بطوریکه اگر در طی دوران تحصیلی خود موفق به اخذ ویزای کاری شده باشید، می‌توانید همسر، فرزندان یا شخصی را به عنوان همراه با خود به کانادا بیاورید. گفتنی است این کار موجب می‌شود که فرزندان شما بدون نیاز به اخذ ویزای تحصیلی در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند.

امنیت

دلیل دیگری که دانشجویان، کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند این است که این کشور از نظر امنیت اجتماعی در سطح بالایی قرار دارد. مرزهای آبی در کانادا بسیار طولانی است و این کشور از سه طرف به اقیانوس ختم می‌شود؛ همچنین تنها کشور همسایه آن آمریکاست و فاصله زیاد با سایر کشورها دلیلی است تا ساکنین این کشور و مهاجرین، نسبت به این کشور حس امینت خاطر داشت باشند. همچنین این کشور دارای دولتی دموکراتیک است که بر طبق قوانین موجود در آن، حقوق و آزادی‌های افراد تعیین می‌گردد. با توجه به این قوانین، دولت به تمامی افراد اعم از بومیان و مهاجرین این اطمینان را می‌دهد که بدون توجه به ملیت، نژاد، رنگ پوست و غیره مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید