کلونا

کلونا (Kelowna)، شهری زیبا، تاریخی و منحصر به فرد است. این شهر در دره اکاناگان (Okanagan)، در جنوب بریتیش کلمبیا واقع شده که جزء شهرهای بزرگ این استان و بیست و دومین منطقه بزرگ شهری در کانادا به شمار می‌رود.

این شهر زیبا با درختان انگور بی‌نظیرش، همواره مقصد گردشگران بوده، به طوریکه در تابستان برای بازدید از این درختان زیبا به این شهر سفر می‌کنند. کلونا دارای آب و هوایی مرطوب با زمستان‌های سرد و تابستان‌هایی گرم و خشک است. همین امر سبب شده تا، تاکستان‌های این شهر به صنعت اصلی آن تبدیل شوند. از جمله تفریحات مورد علاقه ساکنان این شهر می‌توان به گلف، دوچرخه سواری، قایقرانی و پیاده‌روی اشاره نمود.

لازم به ذکر است عنوان شود دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبری در این شهر وجود دارد که دانشجویان بین‌المللی در آن‌ها مشغول به تحصیل هستند که از مشهورترین آن‌ها می‌توان به UBCO و کالج اکاناگان اشاره کرد.

علیرغم اینکه کلونا شهری مدرن و پر جنب و جوش در کنار دریاچه اکاناگان است هنوز هم می‌توانید شاهد بناهای تاریخی، فرهنگ و سنت در آن باشید. این مطلب قصد دارد هفت حقیقت جالب در مورد تاریخ کلونا را شرح دهد.

تاسیس کلونا

تاسیس-شهر-کلونا

شهر کلونا با جمعیتی در حدود ۶۰۰ نفر در سال ۱۹۰۵ پایه‌گذاری شد و بعد از گذشت یک قرن، جمعیت آن در سال ۲۰۱۴ به چیزی در حدود ۱۲۲هزار نفر رسید و آن را به چهارمین شهر بزرگ بریتیش کلمبیا تبدیل کرد.

انتخاب نام شهر کلونا

انتخاب-نام-شهر-کلونا

کلمه کلونا (Kelowna)، توسط بومیان اولیه برای ” خرس گریزلی” استفاده می‌شد و طبق اطلاعات به دست آمده و افسانه‌های موجود، زمانی که بومیان اکاناگان برای نخستین بار از این منطقه عبور می‌کردند، یکی از ساکنان این شهر را دیدند که لباسی پوشیده از خز به تن داشت، آن‌ها با تصور این که او یک خرس است او را “Kim-ach-Touch” به معنی خرس قهوه‌ای صدا زدند. بعدها این واژه به Kelowna تغییر یافت و در سال ۱۸۹۲ به عنوان نام این شهر انتخاب شد.

نخستین ساکنان شهر کلونا

نخستین-ساکنان-کلونا

نخستین ساکنان در دره اکاناگان، Syilxها بودند که به نظر می‌رسد از مناطق شمالی استان بریتیش کلمبیا وارد این منطقه شده‌اند. Syilxها، در سرتاسر این منطقه حضور داشتند و برای گذران زندگی به شکار، جمع‌آوری غذا و لباس می‌پرداختند.

نخستین مهاجرانِ کلونا

Okanagan-Mission

Charles Pandosy، نخستین کسی بود که در سال ۱۸۵۹ به کلونا آمد و علاوه بر ساخت کلیسا و مدرسه، نخستین خانه که به Okanagan Mission معروف است را نیز در این شهر ساخت. در حال حاضر این خانه به موزه تبدیل شده و بازدید از آن برای عموم آزاد است. همچنین گفتنی است این خانه توسط انجمن تاریخی اکاناگان و کلیسای کاتولیک اداره می‌شود.

تاریخچه حمل و نقل در کلونا

کشتی-بخار-کلونا

با توجه به زمین‌های ناهموار و شیب‌های تند در اطراف دریاچه اکاناگان، تردد روی آب گزینه خوبی به نظر می‌آمد. از همین رو در سال ۱۸۹۳، اولین کشتی بخار که S.S. Aberdeen نام داشت به حمل و نقد روی دریاچه پرداخت. این کشتی بین شهرهای Okanagan Landing در نزدیکی ورنون، کلونا و Penticton، مشغول به کار بود و توانایی حمل ۲۵۰ مسافر و ۱۸۰ تن بار را داشت. Aberdeen، جزء یکی از سه کشتی بخاری بود که تا سال ۱۹۱۶ روی دریاچه اکاناگان مشغول به فعالیت بود.

ورود قطار به شرق کلونا

Myra-Canyon

با پیشرفت کار معدن در قرن بیستم، یکی از کارهایی که شرکت راه آهن اقیانوس آرام کانادا یا به اختصار CPR انجام داد این بود که توانست پیوندی بین جامعه معدن کار داخلی بریتیش کلمبیا با بنادر Lower Mainland در نیو وست مینستر و ونکوور ایجاد کند. بخشی از این راه آهن از Hope و Midway، و بخشی دیگر از Myra Canyon در شرق کلونا عبور می‌کرد. مهندسان شرکت CPR، با کمک تونل‌ها و پایه‌های چوبی روی دره، پلی ساختند که ۱۱ کیلومتر از خط آهن از روی دره عبور می‌کرد و تا سال ۱۹۷۲ مورد استفاده بوده است. امروزه مسیر Myra Canyon، به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر کلونا و منطقه اکاناگان به شمار می‌رود.

نخستین پل معلق بین Kelowna و Westbank

نخستین-پل-کلونا

پل معلق دریاچه اکاناگان در سال ۱۹۵۸، به طول ۱.۴ کیلومتر ساخته شد که به عنوان بلندترین پل شناور کانادا در آن زمان محسوب می‌شد و به واسطه آن کلونا به Westbank در غرب و Peachland و Summerland در جنوب متصل شد. این پل بعد از گذشت سال‌ها در می سال ۲۰۰۸، توسط پل William R. Bennett که پلی منحصر به فرد و زیباست جایگزین شد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید