جدیدترین-تغییرات-جهت-اقامت-کبک

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، استان کبک تغییرات جدیدی در برنامه اخذ اقامت دائم خود ایجاد و شرایط تازه‌ای برای دانشجویان و کارگران خارجی ساکن این استان اعلام کرده که به سبب آن، برنامه تجربه کبکی یا به اختصار PEQ (Programme de l’expérience Québécoise)، هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. گفتنی است برخی از این شرایط و تغییرات از یکم نوامبر سال جاری اجرایی شد و مابقی آن هم از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ اجرا خواهد شد.

لازم به ذکر است عنوان شود دولت کبک پاسخ به این سوال که آیا برنامه مذکور منجر به لغو درخواست‌های پیشین خواهد شد یا خیر را اعلام و تایید نکرده است. علاوه بر این، بیشترین تغییرات مربوط به این برنامه در جهت ارائه لیست مشاغل مورد نیاز برای متقاضیان است.

شرایط مرتبط با کارگران

متقاضیانی که تمایل دارند درخواستی به PEQ ارائه دهند باید سابقه شغلی مرتبط با یکی از مشاغل موجود در لیست مذکور را داشته باشند که میزان این سابقه هم به کد NOC مربوط با آن شغل بستگی دارد. بر این اساس افرادی که درجه مهارت شغلی آن‌ها A و B است، ۱۲ ماه سابقه شغلی و افرادی که درجه مهارت شغلی آن‌ها C و D است باید ۱۸ ماه سابقه شغلی در کبک داشته باشند.

شرایط مرتبط با دانشجویان

همچنین آن دسته از دانشجویانی که تمایل دارند خواستی به PEQ ارائه دهند نیز باید مدرکی که از دانشگاه‌های استان کبک اخذ کرده‌اند در بخش‌های A و B لیست تخصص‌های این استان باشد. گفتنی است دانشجویان بین‌المللی که در دوره‌های تحصیلی به مدت ۹۰۰ ساعت ثبت نام کرده‌اند، بعد از فارغ‌التحصیلی و پیش از ارائه درخواست خود باید شش ماه سابقه شغلی کسب کنند که این سابقه نیز باید مربوط به رشته تحصیلی و تخصص آن‌ها باشد.

شرایط جدید زبان

طبق برنامه جدید از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰، افراد متقاضی ملزم به منطبق شدن با شرایط جدید زبان هستند که  باید از طریق یکی از روش‌های زیر سطح زبان فرانسه خود را نشان دهند:

  • داشتن شرایط یک نهاد حرفه‌ای
  • شرکت در آزمون استاندارد زبان فرانسه
  • گذراندن دوره سه ساله تحصیلی در دبیرستان یا دانشگاه به زبان فرانسه

لازم به ذکر است عنوان شود که علاوه بر فرد متقاضی، همسر او نیز ملزم به دارا بودنِ شرایط جدید زبان است و هر دوی آن‌ها حداقل باید در سطح متوسط رو به بالا یعنی نمره هفت و یا هشت آزمونِ CLB، به زبان فرانسه تسلط داشته باشند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید