با شروع سال جدید میلادی پیش‌بینی می‌شود میلیون‌ها مهاجر از طریق برنامه‌های مهاجرتی مختلف مانند برنامه‌های استانی و منطقه‌ای وارد کانادا شوند. در این مطلب به برخی از پیشرفت‌هایی که طی سال ۲۰۲۰ در کانادا و خارج از آن رخ می‌دهد و ممکن است باعث تغییر سیاست‌های مهاجرتی کانادا شود، می‌پردازیم.

اعلام برنامه سطح مهاجرت ۲۰۲۰-۲۰۲۲ تا ماه مارس

وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا تا ماه مارس فرصت دارد تا گزارشی کامل از مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۱۹ را به پارلمان تقدیم کند. به طور معمول این گزارش را در نوامبر هر سال منتشر می‌کردند ولی به دلیل این که امسال انتخابات فدرال در ۲۱ اکتبر انجام گرفت زمان تحویل گزارش به تاخیر افتاد. دلیل اهمیت گزارش مذکور این است که اطلاعاتی درباره اولویت‌های مهاجرتی دولت فدرال ارائه می‌دهد. حتی ممکن است مهم‌ترین بخش آن نیز سطوح مهاجرت ۲۰۲۰-۲۰۲۲ باشد. از اهداف مهاجرتی دولت فدارل این است که در سال ۲۰۲۰ تعداد ۳۴۱۰۰۰ مهاجر و در سال ۲۰۲۱ تعداد ۳۵۰۰۰۰ را جذب کند. از این رو انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ این تعداد به ۳۶۰۰۰۰ نفر برسد.

تغییر در برنامه اسپانسرشیپ والدین

بر اساس تغییراتی که صورت می‌گیرد انتظار می‌رود دولت فدرال نهایتا تا آوریل ۲۰۲۰ برنامه‌هایی جهت رسیدگی به درخواست اسپانسرشیپ والدین را اعلام کند. علیرغم این که دولت فدرال قصد دارد سالانه ۲۱۰۰۰ مهاجر را از طریق این برنامه جذب کند، سال‌هاست که مدیریت جذب، دارای چالش‌هایی بوده و هم‌اکنون نیز درخواست‌های مهاجران فراتر از جایگاه‌های مهاجرتی است. با این وجود احتمال جایگزینی فرآیند جدید توسط دولت فدرال که چالش‌ها و نقص‌های موجود در فرآیند مذکور را مرتفع کند زیاد است.

تعهد اتاوا به منطقه‌ای سازی

بر اساس برنامه سطوح مهاجرت ۲۰۱۹-۲۰۲۱ اتاوا قصد دارد طی سال ۲۰۲۰ از طریق برنامه مهاجرت استانی تعداد۶۷۸۰۰ مهاجر اعم از متقاضیان اصلی، همسر و وابستگان آن‌ها را جذب کند. این تصمیم خبر از افزایش ۱۱ درصدی جذب مهاجر نسبت به سال ۲۰۱۹ دارد. گفتنی است علاوه بر تمایل استان‌ها و مناطق کانادا به جذب مهاجر از طریق برنامه استانی، آن‌ها قصد دارند مهاجران را به شهرهای کوچک نیز جذب کنند. این تصمیم به منظور توسعه اقتصادی شهرهای کوچک‌تر استان‌هاست زیرا حداقل ۸۰ درصد مهاجران شهرهای بزرگ را جهت زندگی، تحصیل و کار انتخاب می‌کنند و بر این اساس توسعه اقتصادی مناطق کوچک با چالش روبه رو می‌شود. بر همین مبنا چند استان و منطقه در کانادا تعدادی شهر یا روستا را به عنوان زیرمجموعه خود برای برنامه مهاجرت استانی معرفی کرده‌اند.

لغو هزینه شهروندی در سال ۲۰۲۰

بنابر گزارش‌ها، مقرر شده که در سال جاری میلادی متقاضیان جهت درخواست شهروندی و طی انجام مراحل آن هزینه‌ای پرداخت نکنند. اما در حال حاضر بزرگسالان مبلغی برابر با ۶۳۰ دلار را باید بپردازند و به گفته بسیاری از افراد، این مبلغ در توان مالی خانواده‌ها نمی‌باشد. زمان دقیق اعمال این قانون مشخص نشده، اما بر اساس گزارش‌ها انتظار می‌رود که به طور موقت پرداخت این هزینه متوقف شود و یا مقدار آن کاهش یابد. طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، پس از اجرایی شدن این قانون نرخ درخواست شهروندی تا سال ۲۰۲۴ تا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید