آشنایی-با-برنامه-مهاجرت-استانی-کانادا

برنامه مهاجرت استانی (PNP) کانادا از زمان شروع به کار خود یعنی سال ۱۹۹۶ تا به امروز تحولات چشمگیری را پشت سر نهاده که در طول سه سال گذشته، چیزی در حدود ۲۱۳ هزار متقاضی از طریق آن، وارد خاک کانادا شده‌‌اند.

مسیر اکسپرس‌اینتری یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم کارگران دارای مهارت خارجی است. در ماه‌های اخیر، برخی از استان‌های کانادا بیش از ۲۵۰۰ متقاضی واجد شرایطِ متخصص را جهت تقاضای اقامت دائم انتخاب نموده‌اند. این برنامه نیز در سال‌های اخیر، رشد و گسترش بسیاری داشته که دو عامل کمبود نیروی کار و افزایش جمعیت پیر در کانادا، عوامل اصلی بروز این پدیده، یعنی مهاجرت به این سرزمین بودند.

در این رابطه تنها کبک در طرح مذکور شرکت ندارد و بر اساس قراردادی با دولت فدرال، خود متقاضیان اکسپرس‌اینتری را انتخاب می‌کند. اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا به ۹ استان این کشور اجازه انتخاب متقاضیِ مهاجرت را بر اساس نیازهای بازار کار خود می‌دهد. در مجموع ۹ استان و ۲ منطقه، در برنامه مهاجرت استانی کانادا شرکت دارند و هر کدام، مسیر مهاجرتی خاص خود را دنبال کرده و افراد متقاضیِ اکسپرس‌اینتری را در اولویت قرار می‌دهند.

همانطور که در مقاله اکسپرس‌اینتری بیان شد، این مسیر مهاجرتی در سه دسته مشاغل دارای مهارت، کارگر ماهر خارجی و تجربه کانادایی، از سراسر دنیا بر اساس معیارهای دولت فدرال، مهاجر جذب کرده و برای متقاضیانی که امتیاز بالاتری در سیستم جامع رتبه‌بندی دارند، دعوتنامه ارسال می‌کند.

گفتنی است دولت کانادا، طی پذیرش‌های متوالی جهت تقاضا برای اقامت دائم، در برنامه مهاجرت استانی خود، برای متقاضیانی که امتیاز بالاتری دارند دعوتنامه ارسال می‌کند. لازم است بدانید که متقاضیانِ علاقمند به مهاجرت از طریق برنامه مهاجرت استانی کانادا، در ابتدا باید پروفایل Expression of Interest، را تکمیل و درخواست تمایل خود را اعلام کنند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید