افزایش-شهروندی-کانادا-تا-سال-2024

طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، پیش‌بینی می‌شود که شهروندی کانادا تا سال ۲۰۲۴ با افزایش ۴۰ درصدی رو به رو شود. این درحالیست که در سال‌های گذشته این روند با نرخ افزایش اندکی رو به بهبود بوده است.

اطلاعات به دست آمده از Statistics Canada، حاکی از آن است که تنها تعداد محدودی از مهاجران کانادا به عنوان شهروند این کشور شناخته می‌شوند. مهاجرانی که شهروند کانادا شوند، می‌توانند از تمامی حقوق یک کانادایی اعم از سفر با پاسپورت کانادا، تصدی پست‌های سیاسی، داشتن اولویت در مشاغل دولتی و حق رای برخوردار باشند.

طبق گزارش مذکور، نرخ اعطای شهروندی به مهاجران در سال ۲۰۱۶ افزایش داشته و به ۸۶ درصد رسیده است. علیرغم این خبر، حق شهروندی در میان مهاجران تازه وارد با کاهش رو به رو شده که Statistics Canada، علت این امر را سیاست‌های شهروندی موجود درکانادا بیان کرد.

در سال ۲۰۱۰، دولت کانادا طرحی مبنی بر آزمون و شرایط زبانی جدید جهت اعطای حق شهروندی برای افراد بین ۱۶ تا ۶۴ سال راه‌اندازی نمود. بر اساس طرح مذکور متقاضیان باید حداقل ۷۵ درصد امتیاز را در این آزمون به دست آورند. گفتنی است در سال ۲۰۱۷ این طرح اصلاح شد، بدین صورت که این شرایط فقط افراد بین ۱۸ تا ۵۴ سال را شامل می‌شود.

در حقیقت دولت با هدف ارزیابی مهاجران و اطمینان از تطبیق آن‌ها با جامعه کانادایی، این شرایط را در نظر گرفته است. متقاضیان برای زندگی راحت‌تر در این کشور علاوه بر آشنایی با قوانین، تاریخ، سیاست و اقتصاد آن، باید در سطح قابل قبولی به زبان رسمی این کشور (انگلیسی یا فرانسوی) مسلط باشند. علاوه بر این متقاضیان باید در آزمون شهروندی کانادا نیز شرکت کنند تا سطح دانش آن‌ها به خوبی ارزیابی شود. دولت کانادا نیز جهت جلوگیری از تقلب، این آزمون را در چند نسخه تهیه نموده است.

لازم به ذکر است که هزینه اعطای حق شهروندی در فوریه سال ۲۰۱۴ از ۱۰۰ دلار به ۳۰۰ دلار و سپس در ژانویه سال ۲۰۱۵ به ۵۳۰ دلار برای بزرگسالان تغییر یافت. این درحالیست که هزینه شهروندی کودکان تغییری نداشته و همان ۱۰۰ دلار ثابت باقی مانده است.

سختگیری در آزمون شهروندی و زبان، باعث شده به دست آوردن حق شهروندی کانادا برای متقاضیانی که سطح زبان و تحصیلات پایینی دارند، دشوارتر شود. همچنین افزایش هزینه‌ها نیز مهاجرانِ کم درآمد را با چالش مواجه کرده است.

در همین راستا لیبرال‌ها کمپینی راه‌اندازی کردند که طبق آن در سال‌ ۲۰۲۳-۲۰۲۴ چیزی در حدود ۱۱۰ میلیون دلار جهت رسیدگی به درخواست‌های شهروندی اختصاص می‌یابد. از این رو با افزایش بودجه در راستای پاسخگویی به درخواست حق شهروندی، می‌توان پیش‌بینی کرد کانادا در سال ۲۰۲۴ با افزایش ۴۰ درصدی اعطای حق شهروندی به مهاجران تازه وارد مواجه خواهد شد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید