مهاجرت-به-کانادا-از-طریق-ویزای-استارتاپ

مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارتاپ یا همان کارآفرینی، یکی از روش‌هایی است که اخیرا برای مهاجرت به کانادا از آن استفاده می‌شود. آیا ایده‌ای تجاری در سر دارید؟ آیا این ایده در کانادا قابلیت پیاده‌سازی دارد؟ اگر یکی از سازمان‌های مورد تایید، حامیِ ایده شما باشد، امکان مهاجرت به کانادا برای شما فراهم خواهد شد. این مطلب قصد دارد شرایط و قوانین برنامه مهاجرتی محبوب ویزای استارتاپ را شرح دهد.

قبل از هر چیز باید بدانیم فرآیند ویزای استارتاپ کانادا به چه صورت است؟ در واقع این نوع از ویزا برای آن‌دسته از کارآفرینانی است که مهارت‌های مورد نیاز، جهت ایجاد کسب‌وکار و پتانسیل لازم برای مهاجرت به کانادا را دارند. از جمله شرایطی که این افراد باید داشته باشند، می‌توان به ابتکار و خلاقیت، توانایی ایجاد شغل برای شهروندان کانادایی و همچنین توانایی رقابت در سطح جهانی اشاره نمود.

هزینه و زمان رسیدگی به درخواست

لازم به ذکر است عنوان شود که هزینه ویزای استارتاپ کانادا، معمولا چیزی در حدود ۱۵۴۰ دلار است و مدت زمان رسیدگی به آن بین ۱۲ تا ۱۶ ماه طول می‌کشد. در این نوع از ویزای کانادا متقاضی باید مدارک کامل، اطلاعات بیومتریک، سوء پیشینه و چکاپ کامل پزشکی خود را به سفارت این کشور ارائه دهد.

گفتنی است استان کبک طرح مهاجرت استانی مخصوص به خود را دارد که با سایر استان‌ها متفاوت است، از این رو اگر علاقمند به ایجاد کارآفرینی در کبک هستید، ملزم خواهید بود تا از شرایط و قوانین مهاجرتی این استان تبعیت کنید.

شرایط لازم جهت اخذ ویزای استارتاپ کانادا

 • داشتن حداقل سرمایه جهت شروع به کار
 • داشتن کسب‌کاری مورد تایید
 • دارای سطح زبان مورد نیاز
 • داشتن تایید و حمایت یک شرکت تایید شده
 • داشتن گواهی عدم سوء پیشینه و پزشکی

توانایی مالی جهت شروع به کار در کانادا

بر اساس گزارش به دست آمده از وب‌سایت سفارت کانادا، هیچ‌گونه حمایت و پیشتیبانی مالی از سوی دولت کانادا برای مهاجران جدید ویزای استارتاپ صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل متقاضیان هنگام درخواست این نوع از ویزای کانادا باید حداقل توانایی مالی جهت شروع به کار و حمایت از خود و افراد همراه را داشته باشند و این مقدار از پول نباید به صورت قرض از شخص دیگر باشد.

کسب‌وکار مورد تائید ویزای استارتاپ

ویزای-استارتاپ

در واقع برای داشتن کسب‌وکاری مورد تایید، جهت اخذ ویزای استارتاپ یا کارآفرینی کانادا باید واجد شرایط زیر باشید:

 • متقاضی و سازمان مشخص شده باید به صورت مشترک بالغ بر ۵۰ درصد از سهام شرکت و حق رأی را داشته باشند.
 • حداکثر پنج نفر می‌توانند به عنوان صاحب شرکت، درخواست داده و هنگامی که از تعهدِ سازمان مرتبط برخوردار شدند، هر شخص متقاضی باید حداقل ۱۰ درصد یا بیشتر از سهام شرکت و حق رأی را داشته باشد.
 • کسب‌وکار موردنظر در کانادا ثبت شده باشد.
 • در هنگام اخذ اقامت دائم، متقاضی باید مدیریتی فعال از داخل کانادا به کسب‌کار خود داشته باشد.
 • قسمت اصلیِ مرتبط با کسب‌وکار در کانادا انجام شود.

داشتن سطح قابل قبولی از زبان

باید بدانید که توانایی برقراری ارتباط با دیگران به یکی از دو زبان رسمی این کشور (انگلیسی یا فرانسه)، منجر به موفقیت بیشتر کسب‌وکار شما در کانادا می‌شود. به همین دلیل قبل از ارسال درخواست ویزای استارتاپ کانادا باید آزمون زبان را در یکی از آژانس‌های تایید شده از سوی سفارت کانادا، گذرانده و نتیجه آن را ضمیمه پرونده خود کنید، در غیر این صورت به درخواست شما رسیدگی نخواهد شد. لازم به ذکر است عنوان شود که شما حداقل باید سطح پنچ از Canadian Language Benchmark (CLB)، زبان انگلیسی و فرانسوی را در چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه داشته باشید.

نکته‌ قابل توجه این است که اگر حداقل سطح زبان مورد نیاز سفارت کانادا را نداشته باشید، درخواست شما ریجکت خواهد شد.

حمایت از سوی یک شرکت کانادایی

مهاجرت-ویزای-استارتاپی

قبل از هر چیز شخص متقاضی باید تحت حمایت مالی از سوی یکی از شرکت‌های تایید شده توسط دولت کانادا قرار گیرد که برای این کار باید موارد زیر را داشته باشد:

 • دریافت نامه تائیدیه حمایت مالی از شرکت یا سازمان مربوطه
 • جهت دریافت حمایت مالی باید با شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در زمینه کاری شما فعالیت دارند، ارتباط برقرار کنید.
 • توانایی متقاعد کردن شرکت یا سازمان، نسبت به ایده تجاری خود بر این مبنا که ارزش حمایت مالی را دارد.

گفتنی است فرآیند اثبات ایده تجاری در هر یک از شرکت‌ها متفاوت بوده و طبق شرایط تغییر می‌کند. به عنوان مثال ممکن است لازم باشد ایده کسب‌وکار خود را به صورت حضوری ارائه دهید و یا جزئیات آن را برای شرکت ارسال کنید.

بعد از طی مراحل مذکور و توافق با یکی از شرکت‌ها یا سازمان‌ها جهت حمایت از استارتاپ، نامه پشتیبانی مالی را دریافت کرده و باید آن را به همراه سایر مدارک به سفارت کانادا ارسال کنید. با ارسال این نامه شما اثبات می‌کنید سازمان یا شرکتی کانادایی که مورد تایید است از ایده شما حمایت می‌کند. البته گفتنی است شرکت مورد نظر نیز  یک گواهی تعهد به صورت مستقیم برای سفارت ارسال کرده که سفارت با توجه به آن و نامه حمایت مالی، درخواست شما را ارزیابی می‌کند.

لازم به ذکر است عنوان شود زمانی که درخواست اقامت دائم شما در حال بررسی است، می‌توانید درخواست ویزای استارتاپ یا مجوز کار موقت در کانادا را داده و با ورود به این کشور، مقدمات کسب‌وکار خود را مهیا کنید.

انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک

اگر سن شما بین ۱۴ تا ۷۹ سال باشد علیرغم اینکه از قبل هم اطلاعات بیومتریک خود را به سفارت کانادا ارائه داده باشید، باز هم باید عکس بیومتریک و اثر انگشت خود را برای هر یک از پرونده‌های درخواست اقامت دائم کانادا ارائه دهید. شما باید در هنگام ارسال درخواست به سفارت، هزینه بیومتریک را نیز پرداخت کنید در غیر اینصورت ممکن است بررسی پرونده با تاخیر و مشکل مواجه شود. همچنین پس از دریافت نامه از سفارت به مدت ۳۰ روز مهلت دارید انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک خود را انجام دهید.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ارزیابی درخواست ویزای استارتاپ توسط سفارت کانادا به چه صورت انجام می‌گیرد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که پس از ارسال درخواست، سفارت کانادا موارد ذیل را بررسی می‌کند و اگر هر کدام از آن‌ها را فراموش کنید، درخواست به شما بازگردانده خواهد شد.

 • پرداخت هزینه درخواست
 • ارسال کامل مدارک موردنیاز
 • تکمیل دقیق فرم درخواست به همراه امضاء

چکاپ پزشکی ویزای استارتاپ کانادا

قبل از رفتن به کانادا ملزم به انجام چکاپ پزشکی هستید، علاوه بر این، افراد خانواده شما نیز باید چکاپ کامل پزشکی را انجام دهند حتی اگر شما را همراهی نکنند. اگر وضعیت سلامت شما شامل مواردی همچون: نیازمند به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی زیادی در کانادا و برای امنیت کانادا یا سلامت عمومی خطر محسوب شوید، باشد با درخواست اقامت دائم شما موافقت نخواهد شد. در همین راستا بعد از ارسال درخواست ویزا به دفتر ویزای کانادا، نامه‌ای جهت چگونگی دریافت چکاپ پزشکی برای شما ارسال خواهد شد.

مدارک سوء پیشینه ویزای استارتاپ

یکی دیگر از مواردی که پیش از ورود به کانادا باید انجام دهید، ارائه مدارک سوء پیشینه است. در واقع برای مهاجرت به کانادا، متقاضی و اعضای خانواده که بیشتر از ۱۸ سال سن دارند ملزم به ارائه مدارک سوء پیشینه به سفارت می‌باشند؛ بدین صورت که این مدرک را باید از کشور یا شهری که شش ماه گذشته در آن سکونت داشتند دریافت کنند. اگر سوابق کیفری و جنایی در گذشته داشته باشید و یا سفارت تشخیص دهد که تهدیدی برای امنیت کشور به شمار می‌روید، آنگاه مجاز به ورود به کانادا نخواهید بود.

تائید اقامت دائم کانادا

بعد از طی تمامی مراحل، اگر سفارت کانادا با درخواست شما موافقت کند، ویزای اقامت دائم کانادا برایتان صادر خواهد شد. گفتنی است ویزای کانادا شامل ویزای ورود شما به کانادا و تأییدیه اقامت دائم (Confirmation of Permanent Residence)، می‌باشد که COPR، اطلاعاتِ مربوط به عکس و اینکه شما چه کسی هستید را ارائه می‌دهد. هنگام ورود به خاک کانادا شما باید ویزا و COPR را همراه داشته باشید و البته توجه کنید که اعتبار COPR نیز تمدید نمی‌گردد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید