تحصیل-رایگان-در-کانادا

محبوبیت تحصیل در کشور کانادا، نشات گرفته از نظام آموزشی بسیار قدرتمند آن است. دولت در این بخش هزینه‌های زیادی کرده که همین امر نیز سبب شده برترین موسسات جهان در این کشور باشند. بخشی از هزینه‌های تحصیلی توسط دولت پرداخت می‌شود که این موضوع باعث ارزانتر بودن تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورها از جمله: انگلیس، آمریکا و استرالیاست. اما آیا واقعا تحصیل رایگان در کانادا امکان‌پذیر است؟ نمی‌توان به این سوال پاسخ قطعی داد زیرا این موضوع بر اساس شرایط استان محل تحصیل، مقطع تحصیلی، نوع موسسه آموزشی و … متغیر است.

متقاضیان تحصیل در کانادا باید به این موضوع توجه داشته باشند که شرایط تحصیل رایگان در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. در این بین برنامه‌های آموزشی متنوعی نیز موجود می‌باشند که از نظر هزینه در سطوح مختلفی قرار دارند. با این تفاسیر متقاضیان جهت اطلاع از هزینه تحصیل در کانادا باید مقطع تحصیلی و برنامه‌های آن را تعیین کنند.

تحصیل رایگان در مقطع ابتدایی

سیستم آموزشیِ کانادا در مقطع ابتدایی دارای ۸ سطح مختلف بوده و تحصیل در مدارس ابتدایی برای افرادی که مقیم این کشور هستند به صورت رایگان امکان‌پذیر است.

بسیاری از مدارس دولتی در کشور کانادا از دانش‌آموزان خارجی جهت تحصیل در این کشور پذیرش می‌کنند. مدیریت این مدارس به صورت محلی بوده و هزینه‌های جاری آن‌ها نیز توسط هیئت مدیره تامین می‌شود. همچنین مقدار هزینه‌ای که دانش‌آموزان بین‌المللی در این مدارس می‌پردازند بسیار کمتر از مدارس خصوصی است. از جمله مدارس دولتی می‌توان به مدارس شبانه‌روزی اشاره کرد.

گفتنی است برخی از مدارس نیز جهت شرکت دادن دانش‌آموزان در فعالت‌های فوق برنامه همچون فعالیت‌های ورزشی مبالغ ناچیزی را دریافت می‌کنند.

تحصیل رایگان در دبیرستان‌های کانادا

دبیرستان‌های کانادا در بیشتر استان‌‌های این کشور دارای سطوح ۹ تا ۱۲ هستند که بعد از گذراندن این دوره دانش‌آموزان می‌توانند وارد کالج و یا دانشگاه‌های کانادا شوند. لازم به ذکر است افرادی که مقیم کانادا هستند، می‌توانند به صورت رایگان در دبیرستان‌های این کشور تحصیل کنند. این درحالی است که متقاضیان بین‌المللی جهت تحصیل در مقطع دبیرستان موظف‌اند که مبلغی بین ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا را به عنوان شهریه بپردازند.

لازم به ذکر است متقاضیانی که اقامت کانادا را دریافت کنند، می‌توانند به صورت رایگان در این کشور به تحصیل بپردازند.

تحصیل رایگان در کالج‌های کانادا

کالج‌های موجود در کانادا بیشتر به کار حرفه‌ای و عملی می‌پردازند و معمولا دوره‌های آن نیز به مراتب کوتاه‌تر از دانشگاه‌ها بوده که همین امر منجر به پرداخت هزینه کمتر نسبت به دانشگاه‌ها می‌شود. گفتنی است در حال حاضر تعداد کمی از کالج‌های این کشور به صورت رایگان به آموزش دانشجویان بین‌المللی می‌پردازند. بسته به نوع کالجی که متقاضی انتخاب می‌کند شهریه سالانه آن بین ۲۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ دلار کانادا متغیر است اما متوسط شهریه پرداختی متقاضیان در این کشور ۱۲۰۰۰ دلار کانادا می‌باشد.

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های کانادا

هزینه تحصیل دانشجویان در استان‌های مختلف کانادا متغیر بوده و با توجه به امکانات آموزشی و اعتبار مدرک علمی، تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است. معمولا هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی چیزی بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا می‌باشد.

متقاضیان تحصیل در کانادا باید قبل از انتخاب نهایی دانشگاه و یا کالج مورد نظرشان به جستجو درباره هزینه‌های تحصیلی و برنامه‌های آنجا بپردازند. گفتنی است تعدادی از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور به دانشجویان بورسیه تحصیلی تخصیص می‌دهند.

علاوه بر مقاطع اصلی سیستم آموزشی کانادا، دوره‌های فنی‌وحرفه‌ای، آنلاین، راه دور و … نیز در این کشور برگزار می‌شوند که هزینه‌های آن‌ها بر اساس نوع دوره، موسسه مربوطه و مدت دوره متفاوت است.

تحصیل رایگان از طریق بورسیه تحصیلی

یکی از روش‌های تحصیل رایگان در کانادا اخذ بورسیه تحصیلی است که با این روش متقاضیان می‌توانند قسمتی از هزینه‌های تحصیلی خود را پوشش دهند. با این حال سوالی که در ذهن برخی از متقاضیان شکل می‌گیرد این است که آیا می‌توان به راحتی از موسسات این کشور بورسیه تحصیلی دریافت کرد؟ از آنجایی که دولت کانادا هزینه زیادی را به آموزش تخصیص داده، از این رو بسیاری از موسسات آموزشی در این کشور بورسیه تحصیلی به دانشجویان می‌دهند. گفتنی است میزان بورسیه تحصیلی به دانشجویان کانادایی به مراتب بیشتر از دانشجویان خارجی می‌باشد.این مسئله نیز به این دلیل است که انتظار می‌رود دانشجویان خارجی تمکن مالی کافی جهت تحصیل در کانادا را دارند. حتی برای گرفتن ویزای تحصیلی نیز بایذ تمکن مالی خود را با ارائه اسناد و مدارک لازم ثابت کنند تا بتوانند به عنوان دانشجو وارد خاک کانادا شوند.

با توجه به مطالب ذکر شده، گرفتن بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور کار آسانی نیست. اما ناامید نشوید زیرا شرایط آسانتری نیز جهت دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بورسیه تحصیلی (Bursaries)

از این نوع بورسیه تحصیلی بیشتر به عنوان یک کمک هزینه مالی استفاده می‌شود و به دانشجویانی که نیاز به کمک مالی دارند تعلق می‌گیرد. گفتنی است در این مورد رزومه و سطح علمی دانشجو چندان مورد توجه نیست و بیشتر به بخش کمک به او توجه می‌شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که بدانید این نوع کمک مالی بیشتر به دانشجویان شهروند کانادا تعلق می‌گیرد.

اسکالرشیپ (Scholarships)

این نوع از بورسیه تحصیلی که در کشور کانادا جزء رایج‌ترین روش‌های بورسیه تحصیلی است، توسط دولت کانادا، دانشگاه‌ها و یا NGOها به متقاضیان اعطا می‌گردد. سوالی که در این بخش مطرح می‌شود این است که این نوع بورسیه تحصیلی به کدام دسته از دانشجویان تعلق می‌گیرد؟ تنها آن دسته از دانشجویانی که از نظر علمی در سطح بالایی باشند مشمول دریافت این نوع بورسیه می‌شوند. سطح علمی نیز بر اساس معیارهایی همچون: مقالات ارائه شده، فعالیت‌های تحقیقاتی، معدل دانشجو و غیره مورد سنجش قرار می‌گیرد.

گفتنی است متقاضیان جهت دریافت اسکالرشیپ از دانشگاه‌های کانادا کافی است که مدارک تحصیلی و علمی خود را برای دانشگاه موردنظرشان ارسال کنند. همچنین در صورتی که دانشجویی مشمول دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی شود، بورسیه به طور خودکار به وی تعلق می‌گیرد.

با توجه به مطالب مذکور، در صورتی که قصد تحصیل رایگان در کانادا را دارید، بهترین روش دریافت بورسیه تحصیلی از نوع اسکالرشیپ است. متقاضیانی که علاقمندند رزومه خوبی ارائه دهند، می‌توانند از مواردی که در ذیل به شرح آن‌ها پرداخته‌ایم، استفاده کنند.

سوابق تحقیقاتی و کارآموزی

متقاضیان با داشتن سوابق مرتبط با کارهای تحقیقاتی، به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی می‌توانند شانس خود را جهت تحصیل رایگان در کانادا افزایش دهند. گفتنی است داشتن مقالات علمی ثبت شده در مجلات معتبر و همچنین سابقه کارآموزی نیز در این امر تاثیر بسزایی خواهد داشت.

معدل

معدل یکی از معیارهای اساسی کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا جهت سنجش توانایی متقاضیان می‌باشد. از این رو یکی از موارد تاثرگذار در تحصیل رایگان در کاناداست.

مهارت در زبان انگلیسی

یکی دیگر از موارد مهم که در تعیین صلاحیت متقاضیان جهت تحصیل رایگان در کانادا نقش اساسی دارد میزان مهارت متقاضی در زبان انگلیسی است. در این مورد متقاضی درصورتی که بتواند در آزمون‌های تافل و آیلتس نمرات بالایی کسب کند، می‌تواند شانس خود را در دریافت بورسیه تحصیلی ارتقاء دهد.

نمرات آزمون‌های مختلف

در بیشتر دانشگاه‌های کانادا نمرات آزمون‌هایی همچون: SAT، ACT و GRE از اهمیت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این‌ها نمرات آزمون ورودی دانشگاه‌ها نیز در بررسی صلاحیت دانشجویان بسیار تاثیرگذار است.

کسب این امتیازات می‌تواند به دانشجویان در دریافت امکان تحصیل رایگان در کانادا کمک کند.

پیدا کردن بورسیه مناسب

از آنجایی که بورسیه تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است، متقاضیان باید برای یافتن بورسیه مورد نظر خود به جستجو بپردازند.

متقاضی با کمک روش‌های ذیل می‌تواند بورسیه تحصیلی مد نظر خود را بیابد:

  • کسب اطلاعات مورد نیاز به برقراری ارتباط با دانشگاه مورد نظر
  • دریافت مشاوره از موسسات معتبر در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی
  • تحقیق درباره انواع بورسیه‌های تحصیلی در کانادا
  • جستجو در سایت دانشگاه‌های استان‌های کانادا
  • جستجو در سایت‌های مربوط به بورسیه تحصیلی همانند educanada.ca

پس از اینکه متقاضی نوع بورسیه تحصیلی خود را انتخاب کرد باید به وب‌سایت آن مراجعه کرده و از شرایط و ضوابط آن اطلاعات به دست آورد.

در ذیل شناخته شده‌ترین سازمان‌های ارائه دهنده بورسیه را معرفی می‌کنیم.

  • برنامه بورسیه‌های بین‌المللی کانادا: برنامه‌ای است که به طور مستقیم توسط دولت کانادا به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود.
  • بورسیه تحصیلات تکمیلی vanier: این بورسیه به دانشجویان کانادایی و بین‌المللی تعلق می‌گیرد و مبلغ آن سالانه ۵۰ هزار دلار بوده که به مدت سه سال به آن‌ها اعطا می‌گردد.
  • بورس تحصیلی و کمک‌های مالی صندوق تحقیق و توسعه کبک: در این صندوق به دانشجویان مقطع دکتری، فوق دکتری و تحقیق و توسعه کوتاه مدت بورسیه و کمک‌های مالی ارائه می‌گردد.
  • بورسیه دکتری بنیاد Pierre Elliott Trudeau: در این بنیاد همه ساله به تعداد ۱۵ داوطلب برجسته مقطع دکتری پاداشی به ارزش ۶۰ هزار دلار تا ۴ سال اعطا می‌گردد.
  • بورسیه تحصیلی Ontario Trillium: این نوع بورسیه به دانشجویان بین‌المللی برجسته که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه انتاریو را دارند ارائه می‌شود و مبلغ این نوع اسکالرشیپ سالانه ۴۰ هزار دلار است که ۴ سال به طول می‌انجامد.

ارسال درخواست برای بورسیه

مرحله پایانی دریافت بورسیه تحصیلی، ارسال مدارک مورد نیاز است. از آنجایی که اخذ بورسیه آسان نیست در نتیجه متقاضیان باید درخواست خود را برای چند موسسه ارائه دهنده بورسیه ارسال کرده تا بدین وسیله شانس خود را در دریافت آن افزایش دهند.

در پایان باید گفت چیزی به عنوان تحصیل رایگان در کانادا وجود ندارد ولی متقاضیان این نوع تحصیل با توجه به برخی شرایط مانند بورسیه تحصیلی، می‌توانند بخشی از شهریه و یا تمام آن را حذف کنند. علاوه بر این موضوع، دانشجویان می‌توانند بر اساس شرایطی در کانادا مشغول به کار شوند که این امر نیز بخشی از هزینه‌های آنان را پوشش می‌دهد. تمامی موارد مذکور نشان از آن دارند که تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورها مقرون به صرفه‌تر است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید