کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام نیروی خارجی می‌باشند؛ جهت جذب نیروی کار، موظف به رعایت نکاتی هستند. برای استخدام هر فرد خارجی به دو مدرک ویزای کار موقت و Labour Market Impact Assessment  یا به اختصار LMIA نیاز است. افرادی که از مسیر مهاجرتی Temporary Foreign Worker Program یا به اختصار TFWP شروع به کار می‌کنند لازم است مدارک مذکور را داشته باشند. در واقع این مسیر به کارفرمایان کمک می‌کند تا مشکلات مربوط به کمبود نیروی کار کانادا را با تایید دولت فدرال بر طرف کنند.

ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA)،  مدرکی است که تایید می‌کند کارفرمای کانادایی اقدامات لازم را جهت استخدام نیروی کار کانادایی انجام داده ولی نتوانسته نیروی کار مدنظر را استخدام کند؛ از این رو با استخدام نیروی کار خارجی می‌تواند بر بازار کار کانادا تاثیر مثبت بگذارد. پس از دریافت LMIA توسط کارفرما، نیروی کار می‌تواند تقاضای دریافت ویزای کار بدهد.

لازم به ذکر است تعداد ارزیابی‌های LMIA از سال ۲۰۱۵ سیر صعودی داشته است. در ادامه به بررسی نکاتی که احتمال موفقیت متقاضی را در دریافت اجازه دولت فدرال مبنی بر استخدام نیروی خارجی بالا می‌برد، می‌پردازیم.

نکاتی برای اخذ موفقیت آمیز LMIA:

انتخاب کد NOC مناسب

NOC یا دسته‌بندی ملی مشاغل، در واقع سیستم ملی کانادا جهت دسته‌بندی مشاغل مختلف بر مبنای میزان مهارت و تحصیلات مورد نیاز و شرح وظایف افراد است. بنابراین اولین گام، انتخاب کد NOC مناسب می‌باشد.

دولت فدرال جهت ارزیابی درست تاثیر استخدام فرد خارجی بر بازار کار کانادا باید به طور دقیق و کامل بر وظایف او اشراف داشته باشد. با این حال در صورت وجود تناقض بین کد NOC و وظایف نیروی کار خارجی احتمال رد شدن درخواست وجود دارد، بنابراین در این مورد باید نهایت دقت را به کار بست.

اختصاص دستمزد متناسب با کد NOC

زمانیکه نیروی خارجی استخدام شد، مهم است که دستمزد پیشنهادی کارفرمای کانادایی همان دستمزدی باشد که به نیروی کار بومی کانادا پرداخت می‌شود نه چیزی کمتر از آن. گفتنی است در فرم درخواست LMIA میزان دستمزد پیشنهادی شغل منتخب باید با مبلغ دستمزد در آن منطقه جغرافیایی یا برابری کند و یا بیشتر از آن باشد. توجه داشته باشید که دولت فدرال در بحث دستمزد معمولا نهایت سختگیری را اعمال می‌کند.

شناسایی مسیر صحیح برای ارائه درخواست

از آنجایی که هدف تمامی LMIAها تاثیری است که نیروی کار خارجی بر بازار کار کانادا دارد با این حال LMIAها انواع مختلفی دارند که می‌توان بسته به شرایط بهترین آن‌ها را انتخاب کرد. انتخاب بهترین LMIA در هر موقعیت به یکی عوامل زیر بستگی دارد:

  • شغلی که قرار است نیروی کار خارجی در آن مشغول به کار شود
  • ساختار مالکیتی شرکت کانادایی به نسبت نیروی کار خارجی
  • هدف از ارائه  LMIA

با این تفاسیر متقاضی باید در انتخاب خود دقت کند، زیرا اگر در مسیر غلط گام بردارد ممکن است زمان رسیدگی به درخواست او افزایش یابد و یا حتی درخواست متقاضی رد شود.

انجام تبلیغات

همانطور که گفته شد هدف از ارائه درخواست LMIA نشان دادن این است که کارفرمای کانادایی با وجود تبلیغات فراوان، نتوانسته نیروی کار بومی کانادا را جهت استخدام در شغل مربوطه بیابد از این رو به استخدام نیروی کار خارجی روی آورده است. یکی از دلایلی که باعث رد شدن درخواست‌های LMIA توسط دولت فدرال می‌شود قانع نشدن آن‌ها توسط کارفرمایان جهت نبودِ نیروی کار کانادایی است. اگر چه دولت فدرال چندان در این رابطه اطلاع‌رسانی انجام نداده اما کارفرمایان با درج آگهی‌های تبلیغاتی که مورد تایید دولت فدرال است می‎توانند این شرط را رعایت کنند. هر آگهی تبلیغاتی تنها ۲۸ روز در جایگاه مخصوص قرار می‌گیرد با این وجود باید دست کم یکی از آگهی‌ها با تایید شدن LMIA در آنجا قرار داشته باشد.

اطمینان از کامل بودن مدارک قبل از ارسال آن‌ها

نکته پایانی در تایید موفقیت آمیز LMIA این است که تمامی مدارک را کامل کرده و سپس به دولت فدرال ارائه کنید. زیرا فرآیند درست LMIA فرآیندی پیچیده و زمانبر است به همین دلیل باید تمامی مدارک را کامل کرده و پس از آن نیز به پر کردن فرم‌های دولتی بپردازید. همچنین باید بدانید که خطاهایی که به نظر کوچک می‌رسند توانایی به خطر انداختن درخواست شما را دارند و حداقل مشکلی که ایجاد می‌کنند، به تاخیر انداختن فرآیند رسیدگی به پرونده شما خواهد بود.

لازم به ذکر است هدف LMIA محافظت از نیروی کارکانادایی و از دست نرفتن شغل‌ها به دلیل حضور نیروی کار خارجی است. از این رو دولت کاناد جهت تایید درخواست‌ها با دقت به جوانب آن می‌پردازد و در صورتی که حتی یکی از شرایط اصلی را نداشته باشید با درخواست شما مبنی بر استخدام نیوری کار خارجی مخالفت خواهد کرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید