قبل از مهاجرت یا سفر به کشوری دیگر چیزی که مورد توجه و بررسی افراد قرار می‌گیرد تعطیلات رسمی آن کشور است. بررسی تعطیلات رسمی کشوری که قصد سفر و یا مهاجرت به آن را دارید، می‌تواند در برنامه‌ریزی تحصیلی، کاری و زندگی تاثیرگذار باشد. به طور مثال با بررسی تعطیلات کشور کانادا افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل یا شاغل در هستند، می‌توانند برنامه‌ریزی دقیق جهت بازگشت به ایران داشته باشند.

کشور کانادا در بین مردم ایران چه از نظر تحصیل در دانشگاه‌های آن که مقرون به صرفه است و چه از نظر سطح زندگی و کاری، بسیار مورد توجه افراد بوده و از محبوبیت خاصی برخودار است، از این رو این مطلب به شرح تعطیلات رسمی کانادا می‌پردازد.

گفتنی است در کانادا علاوه بر روزهای شنبه و یکشنبه که روزهای تعطیل هفته هستند، تعطیلات دیگری نیز وجود دارد که در ذیل به برخی از تعطیلات رسمی این کشور می‌پردازیم.

روز سال نو

اولین روز از ماه ژانویه در تمام کشورهایی که مبنای کار خود را بر تقویم گریگوریان (Gregorian)، قرار داده‌اند تعطیل می‌باشد. در واقع این روز به عنوان رایج‌ترین تعطیلی عمومی در جهان شناخته شده است. مردم کانادا در این روز از سال مشغولِ آتش بازی و بر پایی جشن می‌شوند. مردم از شب ۳۱ دسامبر با برپایی جشن و مهمانی در منازل و کافه‌ها به استقبال سال جدید می‌روند. اگر روز اول سال نو مصادف با روزهای شنبه و یکشنبه که تعطیلی رسمی این کشور است، شود تعطیلی رسمی سال نو به روز دوشنبه منتقل خواهد شد. در روز اول سال نو اکثر فروشگاه‌ها بسته‌اند و حمل و نقل عمومی نیز خدمات کمتری به مردم ارائه می‌دهد.

جمعه خوب (Good Friday)

دو روز پیش از عید پاک، بزرگداشت جمعه خوب در کانادا برگزار می‌شود. در واقع این بزرگداشت به مناسبت به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح برگزار می‌گردد. گفتنی است بزرگداشت جمعه خوب در تمام استان‌های کانادا به غیر از کبک جزء تعطیلات رسمی محسوب می‌شود. در این روز مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. در روز جمعه خوب فروشگاه‌ها و حمل ونقل عمومی خدمات کمتری ارائه خواهند داد.

اگر مسیحیان در طول سال به طور مرتب در روزهای یکشنبه به کلیسا نروند در روز جمعه خوب تمامی آن‌ها در این بزرگداشت شرکت می‌کنند. در این روز تمام شمع‌های کلیسا را خاموش می‌کنند و بر روی تمام مجسمه‌ها، صلیب‌ها و نقاشی‌های مسیح پارچه‌هایی به رنگ سیاه‌خاکستری و یا بنفش می‌کشند همچنین برخی از مسیحیان این روز را روزه می‌گیرند.

روز کانادا

در اولین روز از ماه جولای سال ۱۸۶۷ کانادا به یک فدراسیون با چهار استان انتاریو، کبک، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک تبدیل شد که از سال ۱۹۸۳ این روز با نام روز کانادا شناخته شد. در روز کانادا تمام مدارس و ارگان‌ها در سراسر این کشور تعطیل می‌باشند. همچنین این روز در بیشتر استان‌های این کشور با برگزاری کارناوال، رژه، کنسرت، آتش‌بازی و جشنواره جشن گرفته می‌شود. معمولا جشن‌های روز کانادا را در فضای باز برگزار می‌کنند زیرا معتقدند در این گونه برگزاری آن روحیه وطن‌پرستی جریان دارد. در این روز پرچم کانادا به صورت گسترده به نمایش در می‌آید و مردم این کشور نیز صورت خود را با رنگ‌های سفید و قرمز که رنگ‌های ملی کانادا هستند می‌آرایند.

روز کارگر

در کانادا اولین دوشنبه از ماه سپتامبر به روز کاگر اختصاص یافته و مردم این روز را جشن می‌گیرند. در این روز به کارگران اجازه داده می‌شود تا اقداماتی را برای داشتن شرایط کاری و حقوقی بهتر انجام‌دهند. روز کارگر برای بسیاری از کانادایی‌ها به عنوان یک آخر هفته طولانی به حساب می‌آید. این روز در گذشته بیشتر بر روی فعالیت‌هایی که حق و حقوق کارگران در آن ارتقاء می‌یافت استوار بود ولی امروزه مردم بیشتر به فکر رفتن به سفر و پیک‌نیک در این روز هستند. گفتنی است این روز ابتدا در فصل بهار جشن گرفته می‌شد ولی از سال ۱۸۹۴ به فصل پاییز انتقال یافت.

روز شکرگذاری

از سال ۱۹۵۷ دومین دوشنبه اکتبر تعطیل بوده و مردم به دلیل برداشت محصول خوب و سایر نعمت‌هایشان به شکرگذاری می‌پردازند. روز شکرگذاری در کانادا با جشنواره برداشت محصول در اروپا پیوند دارد. این روز در تمام استان‌های کانادا به جز سه استان نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و نیوفانلند تعطیل رسمی به حساب می‌آید. در این روز بسیاری از کانادایی‌ها به دیدار خانواده‌های خود می‌روند و یا خود میزبان مهمان هستند.

روز یادبود

روزیادبود در کانادا به فداکاری‌های افراد در جنگ‌های جهانی اول و دوم و همچنین درگیری‌های مسلحانه اختصاص دارد و مردم تمامی این فداکاری‌ها را گرامی می‌دارند. از جمله کارهایی که مردم در این روز انجام می‌دهند ادای احترام به تمام کشته‌شدگان جنگی و گذاشتن عکس و نامه بر روی مقبره این افراد است. با این که دولت فدرال این روز را به عنوان تعطیلات رسمی کانادا معرفی کرده با این حال در استان‌هایی همچون: کبک، نوا اسکوشا، منیتوبا و انتاریو به عنوان تعطیلات رسمی شناخته نمی‌شود.

روز کریسمس

از روزهای تعطیل که در سرتاسر کانادا جشن گرفته می‌شود، روز کریسمس است. بر اساس آماری که از نظرسنجی‌ها منتشر شده، این روز بیشترین میزان محبوبیت را در بین تعطیلات این کشور دارد و علاقه مردم به این روز دو برابر روز کانادا اعلام شده است. اکثر مردم کانادا این روز را جشن می‌گیرند و به مراسم خاص این روز از جمله خرید و تزیین درخت کریسمس و بازدید از اقوام می‌پردازند. در روز کریسمس مدارس، اکثر مشاغل و سازمان‌ها تعطیل بوده و حمل‌ونقل عمومی تعطیل و یا خدمات محدودی را ارائه می‌دهند.

Boxing Day

برای بسیاری از مردم کانادا ۲۶ دسامبر تحت عنوان Boxing Day تعطیل است. مردم در این روز فرصت می‌یابند تا در خریدهای پس از کریسمس و همچنین تماشای هاکی روی یخ شرکت کنند. اگر چه Boxing Day به عنوان تعطیلات رسمی ۸ استان و قلمرو از جمله انتاریو شناخته شده ولی در این روز بسیاری از کارکنان فدرالی و بانک‌ها نیز تعطیل می‌باشند. در ضمن در این روز اکثر مشاغل و سازمان‌ها به صورت رسمی تعطیل هستند. مدارس نیز در این روز تعطیل بوده و حمل‌نقل عمومی نیز با محدودیت عبور و مرور مواجه است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید