مهاجرت-تخصصی-به-کانادا

مهاجرت تخصصی به کانادا (Canadian Experience Class)، یکی از انواع مهاجرت است و مختص نیروی کار ماهر و با تجربه شغلی می‌باشد که قصد اخذ اقامت دائم کانادا را دارند. در واقع این برنامه برای فارغ‌التحصیلان و کارگران بین‌المللی با تجربه شغلی در کانادا راه‌اندازی شده است. افراد متقاضی که خواستار استفاده از این برنامه هستند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • قصد زندگی در استان کبک را نداشته باشند.
 • دارای تجربه شغلی مورد نیاز در مشاغل کانادا باشند.
 • دارای حداقل یک سال تجربه شغل تخصصی تمام وقت (حداقل ۳۰ ساعت کار در هفته) در کانادا باشند.
 • طی مدت سه سال از کسب تجربه شغلی تخصصی در کانادا درخواست خود را ارائه دهند.
 • دارا بودن وضعیت قانونی در زمان کار یا تحصیل.
 • دارای حداقل سطح مورد نیاز زبان رسمی کانادا (انگلیسی یا فرانسوی).

درخواست برای طرح مهاجرت تخصصی به کانادا

در صورتی که تمامی شرایط درخواست برنامه مهاجرت تخصصی به کانادا را داشته باشید، می‌توانید پروفایل کاربری و مدارک خود را جهت شرکت در اکسپرس‌انتری ارسال کنید. گفتنی است اکسپرس‌انتری نیز همچون CEC، سیستمی جهت درخواست آنلاین مهاجرت تخصصی به کاناداست.

مدارک درخواست اخذ اقامت دائم کانادا

اگر دعوتنامه‌ای جهت اپلای کردن برای شما ارسال شود، باید مدارکی که برای پروفایل CEC اکسپرس‌انتری خود استفاده کردید یعنی چکاپ پزشکی مورد تایید دولت کانادا، مدارک اثبات توانایی مالی و مدارک سوء پیشینه را آپلود کنید.

مراحل تکمیل پروفایل

اگر متقاضی مهاجرت به کانادا به عنوان یک متخصص با مهارت کاری هستید، در گام نخست باید پروفایل خود را ایجاد و آن را به استخر متقاضیان یا Express Entry pool ارسال کنید. پس از بررسی و ارزیابی پروفایل متقاضی، اگر واجد شرایط باشد مواردی از سوی دولت کانادا انجام می‌شود که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است:

 • وارد کردن شما به استخر متقاضیانِ واجد شرایط
 • ارسال دعوتنامه جهت اپلای کردن اقامت دائم کانادا
 • امتیازدهی و رتبه‌بندی متقاضی بر اساس عوامل ارزیابی محتلفی انجام می‌شود که شامل تا ۶۰۰ امتیاز اصلی برای عواملی همانند: تجربه، مهارت، شریک کاری، همسر، تحصیلات، زبان و مهارت‌هایی که قابلیت انتقال داشته باشند؛ و تا ۶۰۰ امتیاز اضافه نیز برای داشتن پیشنهاد شغلی معتبر، مدارک کانادایی، مهارت در زبان فرانسوی و داشتن برادر یا خواهری که شهروند کانادا هستند، می‌شود.

فارغ‌تحصیلان کالج یا دانشگاه

اگر تحصیلات خود را در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا به صورت دانشجوی تمام وقت در مقطع تحصیلی post-secondary به مدت حداقل دو سالِ تحصیلی گذرانده باشید، می‌توانید در طرح مهاجرتی CEC درخواست اخذ اقامت خود را ارائه دهید.

گفتنی است در این شرایط هم نیازمند تجربه شغلی، جهت ارائه درخواست خود هستید که این تجربه را باید پس از فارغ‌التحصیلی به دست آورید. لازم به ذکر است تجربه کاری در حین تحصیل تاثیری نداشته و کسب آن تنها پس از فارغ‌التحصیلی برای شرکت در برنامه مذکور موثر است. همچنین اگر تجربه شغلی خود را با استفاده از مجوز کار PGWP و یا مجوزی مشابه آن کسب کرده باشید، می‌توانید از طرح مهاجرت تخصصی کانادا استفاده کنید.

سطح تحصیلی و زبان مورد نیاز

لازم به ذکر است جهت شرکت در برنامه مهاجرت تخصصی به کانادا نیازی به پیش‌نیاز تحصیلی ندارید. اما برای متقاضیانی که می‌خواهند رتبه و امتیاز خود را بر اساس سیستم جامع رتبه‌بندی افزایش دهند، دو راه وجود دارد:

 • در صورت تحصیل در کانادا، برای کسب مدرک دیپلم دبیرستان یا مدرک دانشگاهی امتیاز کسب می‌کنید.
 • در صورتی که تحصیلات خارجی داشته باشید، می‌توانید با گرفتن مدرک معادل آن در کانادا نیز امتیاز کسب کنید.

علاوه بر این شخص متقاضی در زمینه زبان نیز باید واجد شرایطی به شرح ذیل باشد:

 • حداقل شرایط مورد نیاز زبان شامل: سطح Canadian Language Benchmark 7، برای مهارت‌های سطح NOC 0 و NOC A و سطح Canadian Language Benchmark 5 برای مهارت‌های سطح NOC B می‌شود.
 • گذراندن آزمون‌های مورد تایید مهارت‌های زبان یعنی خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه.
 • توضیح نتایج آزمون‌ها در پروفایل اکسپرس‌انتری.

شایان ذکر است که آزمون‌های زبان CELPIP، TCF Canada، TEF Canada و آیلتس به مدت دو سال دارای اعتبار هستند. علاوه بر این باید توجه داشته باشید که پروفایل اکسپرس‌انتری شما نیز به مدت ۱۲ ماه دارای اعتبار است. همچنین متقاضی جهت ارسال پروفایل CEC خود در قسمت درخواست اکسپرس‌انتری به آپلود مدرک نیازی ندارد ولی ممکن است به اطلاعات بخشی یا تمام آن نیاز داشته باشد.

در پایان گفتنی است در صورت ارسال دعوتنامه برای شما می‌توانید به صورت آنلاین نیز برای اپلای اقدام کنید اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که تکمیل آنلاین پروفایل اکسپرس‌انتری و یا ورود به استخر متقاضیان دلیلی برای دعوت شما جهت اپلای کردن اقامت دائم کانادا به شمار نمی‌رود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید