برترین-دانشگاه-های-کانادا-در-سال-2019

بر طبق گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۹، از Times Higher Education (سازمان رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها)، نه دانشگاه از دانشگاه‌های کانادا در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند که در مقایسه با سال گذشته، سه دانشگاه کانادایی به این لیست اضافه شده‌اند.

Times Higher Education، در طی ۱۵ سال اخیر به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سراسر دنیا بر اساس شاخص‌هایی همچون: درصد دانشجویان بین‌المللی، نسبت کارکنان به دانشجویان و میزان اعتبار برای استناد به تحقیقات پرداخته و چیزی در حدود ۱۲۵۰ موسسه آموزش عالی را در ۸۶ کشور دنیا رتبه‌بندی نموده است.

این مطلب قصد دارد به شرح برترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۱۹ بپردازد با همراه باشید تا شما را با این دانشگاه‌ها، آشنا کنیم.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه-تورنتو

دانشگاه تورنتو (Toronto)، یکی از معروف‌ترین و برترین دانشگاه‌های کانادا و جهان محسوب می‌شود که در سال جاری میلادی نیز توانست رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های کانادا کسب کند و همچنین با سه پله صعود، رتبه ۲۱ را در بین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص دهد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر در research-intensive، بوده و مکان مناسبی جهت تحصیل دانشجویانِ نوآور می‌باشد. علاوه بر این در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های کانادا، فارغ‌التحصیلان دانشگاه تورنتو سریع‌تر وارد بازار کار شده و از فرصت‌های شغلی بیشتری برخوردارند.

دانشجویان بین‌المللی پس از اخذ ویزای تحصیلی می‌توانند در این دانشگاه و زیر نظر اساتید برجسته، در بخش‌های مختلف نظیر: پزشکی، علوم و هنر، مهندسی، طراحی و معماری، مدیریت، دندانپزشکی، پرستاری، حقوق، موسیقی، خدمات اجتماعی، علوم ارتباطات و فیزیولوژی به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین به دلیل برگزاری جنبش‌های تاثیرگذار اجتماعی، دوره‌های علوم ارتباطات و نقد ادبی نیز از شهرت بسیاری برخوردار است.

گفتنی است شهریه این دانشگاه نیز همانند دانشگاه‌های دیگر بسته به رشته و مقطع تحصیلی متغییر بوده و به صورت متوسط از سالی هفت هزار دلار شروع شده و در رشته‌هایی چون دندانپزشکی به چیزی در حدود ۲۲هزار دلار در سال نیز می‌رسد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

کلمبیا دانشگاه-بریتیش-کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)، دومین دانشگاه برتر در بین دانشگاه‌های کانادا و سی و هفتمین دانشگاه برتر در بین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه، قدیمی‌ترین دانشگاه استان بریتیش کلمبیاست که در شهرهای کلونا و ونکوور غربی قرار گرفته، به دلیل وجود فرصت‌های کاری بسیار زیاد و همچنین جذب سریع فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به بازار کار، همانند دانشگاه تورنتو از شهرت جهانی برخوردار است.

UBC، بین‌المللی‌ترین دانشگاه شمال آمریکا و یکی از قطب‌های یادگیری، آموزش و تحقیق در دنیا به شمار می‌رود و شهریه در این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع لیسانس، سالانه از ۳۴هزار دلار آغاز می‌شود.

دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه-مک-گیل

در لیست منتشر شده از دانشگاه‌های برتر در سال ۲۰۱۹، دانشگاه مک‌گیل (McGill)، رتبه سوم دانشگاه‌های برتر کانادا و رتبه ۴۴ دانشگاه‌های برتر جهان را از آنِ خود کرده است که در این جایگاه با یکی از برترین دانشگاه‌های آلمان به نام دانشگاه فنی مونیخ برابری می‌کند. این دانشگاه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کاناداست که در سال ۱۸۲۱ در مونترالِ کبک تاسیس شده و با داشتن بالغ بر ۴۰هزار دانشجوی بین‌المللی، ۱۲ دپارتمان مجزا، چهار بیمارستان آموزشی وابسته و ۱۷۰۰ عضو آکادمیک یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود.

گفتنی است مک‌گیل برای دهمین سال متوالی به دلیل برخورداری از بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی از ۱۵۰ کشور دنیا، رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های علوم پزشکیِ کانادا به خود اختصاص داده است. همچنین این دانشگاه به واسطه وجود دپارتمان‌های مهندسی، پزشکی، مدیریت و حقوق و همچنین برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی در دنیا شناخته شده است.

لازم به ذکر است عنوان شود شهریه دانشگاه مک‌گیل برای دانشجویان بین‌المللی به صورت سالانه از ۱۶هزار دلار تا ۴۵هزار دلار متغییر است که ممکن است در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰، به میزان ۷.۷ درصد افزایش یابد.

دانشگاه مک مستر

دانشگاه-مک-مستر

بر طبق اطلاعات منتشر شده از Qs World Rankings، دانشگاه مک مستر (McMaster)، یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا در حوزه علوم و پزشکی است که در سال جاری با یک پله صعود، رتبه ۷۷ جهان و چهارم کانادا را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه مک مستر در استان انتاریو و در شهر همیلتون قرار دارد که شامل شش دانشکده و چهار بخش در نقاط مختلف در مرکز همیلتون، کیچنر-واترلو، نیاگارا و برلینگتون می‌شود. گفتنی است در مجموع ۳۱۸۴۳ دانشجو در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از ۱۱۳ کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند.

از جمله مواردی که باعث شده دانشگاه مک مستر با قدمتی ۱۳۲ ساله برای چندین سال متوالی در رتبه‌بندی ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا و دانشگاه‌های کانادا قرار گیرد می‌توان به بیش از ۷۰ مرکز تحقیقاتی، تجهیزات ورزشی پیشرفته، ۱۰ هزار پرسنل دانشگاهی، جنگل اختصاصی ۱۱۵ هکتاری واقع در دره دونداس و مسیر پیاده‌روی و دوچرخه سواری ۳۰ هکتاری اشاره کرد.

شهریه این دانشگاه در سال جاری با ۵ درصد افزایش از سالی ۶۶۰۰ دلار شروع شده و در بعضی از رشته‌ها تا ۲۸هزار دلار متغییر است.

دانشگاه مونترال

دانشگاه-مونترال

دانشگاه مونترال یا Université de Montréal (UdeM)، یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کاناداست که در سال ۲۰۱۹، جایگاه ۹۰ جهانی را به خود اختصاص داده است. این دانشگاهِ فرانسوی زبان در مونترالِ کبک قرار گرفته و علاوه بر داشتن ۱۶ دپارتمان همچون: حرکت‌شناسی، پزشکی، علوم و هنر، پرستاری، موسیقی، حقوق، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و غیره، شامل دو دانشکده وابسته به نام‌هایHEC  بیزینس مونترال و پلی تکنیک مونترال می‌باشد. همچنین دانشگاه مونترال به دلیل دارا بودن هفت بخش مختلف در لاوال، Longueuil، مونترال، Lanaudière، سنت هیاسینت، MIL و Trois-Rivières، یکی از مهم‌ترین و بزرگترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌رود.

با وجود اینکه دانشگاه مونترال فرانسوی زبان است اما برخی از رشته‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی همانند: میکروبیولوژی، بیو شیمی و علوم کامپیوتر به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند. گفتنی است این دانشگاه شامل بالغ بر ۶۰۰ رشته در دوره‌های لیسانس و تحصیلات تکمیلی و همچنین حدود ۶۷۶۰۰ دانشجوی در حال تحصیل می‌باشد.

لازم به ذکر است عنوان شود شهریه این دانشگاه برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد از هشت هزار دلار و در دوره دکتری از ۷۳۰۰ دلار آغاز می‌شود.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه-آلبرتا

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۱۹ که رتبه ۱۳۲ جهان را به خود اختصاص داده، دانشگاه علوم و تحقیقات آلبرتا (UAlberta)، می‌باشد که در ادمونتون قرار گرفته و قدمتی ۱۱۱ ساله دارد. این دانشگاه به سبب داشتن ده‌ها مرکز تحقیقاتی در پنج بخش مختلف، ۱۸ دپارتمان تحصیلی و ارائه بالغ بر ۵۰۰ رشته تحصیلی در دوره‌های لیسانس و تحصیلات تکمیلی و همچنین شهرت دپارتمان‌های هنرهای خلاقانه، مهندسی، طراحی، کسب و کار، علوم انسانی و بهداشت و سلامت در بین دیگر دانشگاه‌های کانادا، به محیطی مناسب جهت ادامه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

گفتنی است جذب بالای فارغ‌التحصیلان دانشگاه آلبرتا به بازار کار سبب شده که این دانشگاه اعتبار بالایی داشته باشد، به طوریکه چیزی در حدود ۳۸۳۱۱ دانشجو از ۱۴۸ کشور مختلف در آن مشغول به تحصیل هستند. شهریه این دانشگاه نیز با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و عوامل دیگر، تقریبا از ۲۲هزار دلار شروع می‌شود.

دانشگاه اتاوا

دانشگاه-اتاوا

دانشگاه اتاوا (Ottawa)، با اختصاص رتبه ۱۷۶ جهانی، یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا محسوب می‌شود که ۶۴ هکتار وسعت و بالغ بر ۱۴۵ سال قدمت دارد. این دانشگاه با وجود ۱۰ دپارتمان مختلف در رشته‌هایی همچون: مدیریت، پزشکی و حقوق در دنیا شناخته شده و در بین دیگر دانشگاه‌های این کشور توجه بیشتری به مبحث پژوهش دارد. گفتنی است دانشجویان دانشگاه اتاوا می‌توانند در بیش از ۳۰۰ رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به هر دو زبان رسمی این کشور (انگلیسی و فرانسه)، به تحصیل بپردازند.

بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر در وب‌سایت این دانشگاه، شهریه برای مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی از ۱۴۸۰۰ تا ۴۹۳۹۰ هزار دلار کانادا متغییر است.

دانشگاه وسترن

دانشگاه-وسترن

دانشگاه وسترن (Western)، در رتبه‌بندی جهانیِ سال ۲۰۱۹ توانست جایگاه ۱۹۰ را به خود اختصاص دهد و به یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا تبدیل شود. دانشگاه وسترن واقع در استان انتاریو و شهر لندن می‌باشد که تاریخچه‌ای غنی از اکتشافات کاربردی و بنیادی دارد. جالب است بدانید کاشف انسولین، فردریک بنتینگ نیز در این دانشگاه به تحصیل پرداخت.

این دانشگاه شامل ۱۲ دپارتمان و سه دانشکده مرتبط است که از ترکیب ساختمان‌های مدرن و سبک گوتیک به وجود آمده و جزء زیباترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. همچنین دانشگاه وسترن به بیش از ۳۶هزار دانشجوی خود امکان انتخاب از بین ۴۰۰ رشته مختلف را می‌دهد. گفتنی است این دانشگاه در زمینه ارائه رشته‌های فلسفه، پرستاری و روانشناسی دارای شهرتی جهانی است.

لازم به ذکر است عنوان شود که شهریه دانشگاه وسترن در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر کانادا بالاتر بوده و در بیشتر رشته‌ها از سالی ۳۰هزار دلار شروع شده که هزینه‌های زندگی نیز به این مبلغ افزوده می‌شود.

دانشگاه کلگری

دانشگاه-کلگری

دانشگاه کلگری (Calgary)، یکی دیگر از دانشگاه‌های کاناداست که در لیست دانشگاه‌های برتر قرار دارد و رتبه ۱۹۹ جهانی را از آنِ خود نموده. این دانشگاه که در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده، یکی از معدود دانشگاه‌های علوم تحقیقات است. این دانشگاه در کلگریِ آلبرتا قرار گرفته و در رشته‌های مهندسی، انرژی، علوم و هوافضا در جهان و در رشته‌های زمین‌شناسی و پرستاری در کانادا شهرت دارد.

گفتنی است دانشگاه کلگری ۴ بخش در کلگری و یک بخش در دوحه قطر دارد که بخش اصلی آن با وسعتی ۴۹۰ هکتاری از ادغام ساختمان‌های قدیمی و جدید، تونل‌های زیرزمینی و فضای سبز وسیع تشکیل شده است. دانشگاه کلگری شامل ۱۴ دپارتمان و بالغ بر ۸۵ موسسه و مرکز تحقیقاتی است و بیش از ۱۸۰۰ پرسنل در حوزه‌های مختلف در این دانشگاه مشغول به کار هستند. لازم به ذکر است عنوان شود دانشگاه کلگری با قدمتی کمتر از ۵۰ سال، از لحاظ کیفیت، تنوع رشته و تحقیقات در زمینه‌های مختلف علمی در بین دیگر دانشگاه‌های کانادا، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است شهریه این دانشگاه نیز از ۱۲۷۰۰هزار دلار تا ۳۰۷۰۰هزار دلار متغییر است.

دانشگاه واترلو

دانشگاه-واترلو

دانشگاه واترلو (Waterloo)، یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر است که از سال ۱۹۵۷ تنها با ۷۴ دانشجو آغاز به کار کرد؛ این دانشگاه شامل شش دپارتمان و چهار دانشکده وابسته می‌باشد. بر طبق گزارش منتشر شده از مجله Maclean، دانشگاه واترلو برای بیست و هفتمین سال متوالی به عنوان سومین دانشگاه محبوب در بین دانشجویان و نوآورترین دانشگاه کانادایی انتخاب شده و جایگاه ۲۰۱ برترین دانشگاه‌های جهان را در سال جاری میلادی به خود اختصاص داده است.

دانشگاه واترلو به سبب ارائه رشته‌ها و برنامه‌های Co-Op (دوره‌هایی با کارگاه‌های علمی و تجربه‌های کاری قابل اجرا)، در بین دانشجویان دنیا از شهرت زیادی برخوردار است که به دانشجویان فرصت تجربه کاری در شرکت‌هایی همچون: گوگل، فیسبوک و آمازون را می‌دهد، به طوریکه در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸، دانشجویان توانستند از طریق این برنامه درآمدی ۲۶۱ میلیون دلاری بدست آورند. همچنین این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ توانست در رشته‌هایی همچون: علوم کامپیوتری و مهندسی رتبه‌های اول و دوم را از آنِ خود کند.

از جمله دلایلی که نشان از کیفیت بالای دانشگاه واترلو دارد می‌توان به نرخ ۹۷.۸ درصدی استخدام دانشجویان بین‌المللی در بازار کار اشاره نمود. گفتنی است شهریه این دانشگاه برای دو ترم (معادل هشت ماه)، از ۳۰۳۰۰ دلار شروع شده که در رشته‌های مدیریت، پزشکی و مهندسی افزایش می‌یابد.

با توجه به مطالب ذکر شده، اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید در ابتدای کار باید شرایط و قوانین دانشگاه‌ها را به صورت کامل بررسی کنید. از جمله این قوانین می‌توان به زبان قابل ارائه در رشته موردنظر (انگلیسی و فرانسوی)، نمرات ورودی، هزینه‌ها، مقاطع تحصیلی، شرایط کار دانشجویی و غیره اشاره نمود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید