به دلیل پیری جمعیت در کشورهای توسعه یافته همانند: آلمان، ژاپن،کانادا و استرالیا دولت این کشورها جهت جبران نیروی کار ماهر نیاز به جذب مهاجر دارد. این در حالی است که در طی سال‌های اخیر در سراسر جهان موج ضد مهاجرت به ویژه در غرب افزایش یافته است. شهروندان این کشورها هار کردند که مهاجران به این کشورها آمده و جایگاه شغلی افراد بومی را از آنِ خود می‌کنند؛ به همین دلیل آن‌ها نگران آثار مخرب مهاجرت بر اقتصاد خود هستند. دلیل دیگر نگرانی این افراد این است که مهاجران بیش از حد به خدمات دولت، رفاه و مزایای تامین اجتماعی دولت‌های غربی متکی هستند از این رو آن‌ها را سربار جامعه خود می‌دانند.

همچنین سیاستمدارن و متفکران غربی نیز در این رابطه عنوان کرده‌اند، مهاجران به ویژه آن‌هایی که از برخی کشورها با آداب، رسوم و اعتقادات خاص به کشورهای اروپایی می‌آیند به عنوان یک تهدید فرهنگی محسوب می‌شوند. مساله‌ای که باید پذیرفت این است که مهاجرت نامنظم تهدیدات امنیتی را برای کشور مقصد ایجاد می‌کند و این عوامل باعث می‌شود تا برخی از کشورها خود را در موضوع ضد مهاجرت محق بدانند.

در این بین کشور کانادا با وجود نگرانی‌هایی که در زمینه مهاجرت دارد، خوب توانسته خود را با موضوع مهاجرت و مهاجران وفق دهد. بر اساس آمار منتشر شده ۸۰ درصد از مردم کانادا معتقدند که مهارت برای اقتصاد این کشور خوب است. زمانی که Environics Institute اقدام به نظرسنجی از مردم کانادا کرد و از آن‌ها خواست تا نظر خود را درباره سطح مهاجرت اعلام کنند، اکثرا پاسخ دادند که مایلند دولت سطح مهاجرت را در سطح فعلی نگه دارد و یا این که آن را کاهش دهد. گفتنی است در سال ۲۰۱۹ احزاب سیاسی کانادا با کمک کمپین‌هایی وعده داده بودند که تعداد مهاجران را افزایش خواهند داد.

چهار دلیل برتری سیستم مهاجرتی کانادا

کانادا با توجه به دلایلی که گفته شد به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر جهان شناخته می‌شود. همچنین این کشور از بحث مهاجرت و مهاجران نیز حمایت‌های وسیعی به عمل آورده است که از دلایل عمده این حمایت‌ها می‎توان به جنبه‌های جغرافیایی، تاریخی، سیاست و سیاست‌گذاری اشاره کرد که در ذیل به شرح هریک از این دلایل می‌پردازیم:

جغرافیایی

از دلایل عمده کانادا در حمایت از مهاجران، جغرافیای این کشور است. موقعیت جغرافیایی یک منطقه در دید مردمان آنجا از پدیده مهاجرت و مهاجران تاثیرات مثبت و منفی زیادی خواهد گذاشت. این کشور در زمینه پذیرش از مهاجران بسیار منظم و متکی به خود عمل کرده در صورتی که در بسیاری از کشورهای غربی نظم خاصی در پذیرش مهاجران وجود ندارد. به عبارت دیگر دولت کانادا توانایی کنترل بیشتری بر قبول و رد مهاجران به کشور خود را دارند. با این تفاسیر نمی‌توان گفت که در کانادا مهاجرت نامنظم وجود ندارد بلکه بر اساس آمار موجود در سال‌های اخیر این نوع از مهاجرت‌ها در کانادا افزایش یافته که این امر نیز تا حدودی سبب سلب اعتماد عمومی مردم از سیستم مهاجرتی این کشور شده، از طرفی مردم بر این باورند سیستم مهاجرت و جذب مهاجر کانادا کماکان تحت کنترل است که این موضوع، نگرانی‌های مربوط به مشکلات مالی و امنتی را در کانادا کاهش می‌دهد.

تاریخی

طبق اطلاعات به دست آمده از تاریخچه کشور کانادا، این کشور عملا ساخته دست مهاجران است چرا که کانادا سابقه طولانی در مهاجرپذیری دارد. گفتنی است به جز بومیان کانادا که پیش از حضور اروپاییان به این کشور در آنجا ساکن بودند مابقی کانادایی‌ها یا خود جزء مهاجران هستند و یا این که از نوادگان مهاجرانند. بر خلاف کشورهایی مانند فرانسه و انگلستان که حداقل تاریخ و فرهنگ تمدن هزار ساله دارند و می‌توانند به آن افتخار کنند در مقابل کانادا کشوری پهناور و در عین حال تازه تاسیس است. از این رو کانادا همواره توانسته مردمان مختلف از سراسر جهان را با فرهنگ‌های گوناگون در خود جای دهد. لازم به ذکر است کشور کانادا در تمامی ادوار تاریخ کشوری مسامحه کننده با مهاجران نبوده ولی بعد از جنگ جهانی دوم تاکنون کشوری مهاجرپذیر بوده و به همین دلیل امروزه یکی از کشورهای چند فرهنگی در جهان محسوب می‌شود.

سیاست

سیاست کشور کانادا یکی دیگر از عوامل برتری این کشور از سایر کشورهای جهان شده است. بیش ۲۰ درصد کانادایی‌ها مهاجران نسل اول این کشور هستند. گفتنی است مهاجران نسل‌های اول، دوم و سوم، شهرهایی همچون: ونکوور، تورنتو و مونترال را جهت سکونت انتخاب کرده‌اند. به همین دلیل احزاب سیاسی باید مهاجرانی که در این شهرها زندگی می‌کنند را ترغیب کنند تا دولتی را تشکیل دهند. افزایش استقبال دولت کانادا از مهاجران سبب افزایش رشد جمعیت مهاجران خواهد شد که تاثیر این امر بر مهاجران این است که مانع تشکیل کمپین‌های ضدمهاجرت توسط احزاب سیاسی خواهد شد.

سیاست گذاری

یکی دیگر از عمده دلایل استقبال کانادایی‌ها از مهاجران، سیاست‌گذاری‌های خوبی است که در این کشور انجام گرفته است. کشور کانادا مدت‌های طولانی است که جهت جلب رضایت و منافع عمومی اقدام به سیاست‌گذاری‌‌های مهاجرتی و اصلاح پیوسته آن‌ها کرده است. کانادا بیش از ۸۰ مسیر مهاجرتی مختلف جهت جذب مهاجران با مهارت‌های گوناگون دارد، بعلاوه این کشور بیش از هر کشور دیگری در زمینه اسکان مهاجران و کاریابی، سرمایه‌گذاری می‌کند تا آن‎‌ها به سهولت و به بهترین شکل ممکن جذب این کشور شوند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید