9-واقعیت-جالب-درباره-کلگری

کلگری، شهری زیبا در استان آلبرتای کاناداست که در ۸۰ کیلومتری شرق رشته کوه‌های راکی و جنوب غربیِ کانادا واقع شده است. رودخانه بو (Bow River)، از مرکز این شهر می‌گذرد و به دلیل وجود مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه سواری در سواحلش، جزء جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر کلگری به شمار می‌رود. گفتنی است این شهر به دلیل قرار گرفتن در منطقه Prairies (چمنزار)، و داشتن زمین‌های حاصلخیز برای کشاورزی بسیار مناسب است.

کلگری یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی کاناداست به طوریکه پایتخت نفتی این کشور و مرکز انرژی و فعالیت‌های نفتی در شمال آمریکا محسوب می‌شود. این شهر با جمعیتی بالغ بر ۱.۲ میلیون نفر، به یکی از بزرگترین شهرهای آلبرتا و سومین شهر بزرگ کانادا تبدیل شده است. دانشگاه کلگری مهم‌ترین دانشگاه در این شهر می‌باشد. همچنین کلگری در سال ۱۹۸۸ به عنوان نخستین شهر کانادا، میزبان بازی‌های المپیک زمستانی بود.

بر اساس گزارش منتشر شده از نظرسنجیِ اکونومیست در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، کلگری از لحاظ قابلیت زندگی، در میان پنج شهر برتر دنیا قرار گرفت. همچنین در رتبه‌بندی‌های اخیر این شهر جایگاه سوم بهترین شهر جهان، از نظر پیدا کردن شغل را از آنِ خود کرده و بالاترین میزان تولید ناخالص داخلی را در سراسر کانادا به خود اختصاص داده است. این مطلب قصد دارد برخی از حقایق جالب درباره کلگری را شرح دهد.

کلگری نام جزیره‌ای در اسکاتلند

جالب است بدانید نام کلگری از جزیره‌ای در اسکاتلند انتخاب شده است.

وجود بزرگترین شبکه عابر پیاده skywalk

کلگری دارای بزرگترین شبکه عابر پیاده skywalk در دنیاست که بیش از ۱۸ تونل و ۶۲ پل را شامل می‌شود.

Cow Town

جالب است بدانید کلگری با داشتن علفزارهای وسیع، هنوز هم به عنوان Cow Town (شهر گاوچران)، شناخته می‌شود و به محض ورود به این شهر زیبا، تصوری از Wild West (غرب وحشی)، خواهید داشت.

The Calgary Stampede

The-Calgary-Stampede

فستیوال استمپید کلگری، بزرگترین رویدادِ فضای باز در جهان است. در این فستیوال که همه ساله به مدت ۱۰ روز برگزار می‌گردد، بزرگترین مسابقات سوارکاری، مسابقات گاوسوری، کنسرت‌ها، مسابقه‌های کشاورزی و رژه انجام می‌شود. گفتنی است این فستیوال سالانه بالغ بر یک میلیون شرکت‌کننده دارد.

جذب مردم از سراسر جهان

گلگری شهر متنوعی است که طیف وسیعی از فرهنگ‌های مختلف را شامل می‌شود. جالب است بدانید مردم در این شهر به ۱۲۰ زبان متفاوت صحبت می‌کنند. گفتنی است ۲۶ درصد از جمعیت این شهر متولد کانادا نیستند.

باد گرم کلگری

باد گرم کلگری (Chinook)، قادر به تغییر درجه حرارت دما در عرض چند ساعت است. لازم به ذکر است عنوان شود وزش باد گرم اگر قوی باشد می‌تواند در عرض یک روز ۳۰ سانتیمتر برف را ذوب کرده و دمای هوا را تا ۳۰ درجه سانتیگراد بالا ببرد.

تمیزترین شهر جهان

کلگری-تمیزترین-شهر-جهان

اگرچه کلگری به شهر گاوچران‌ها معروف است اما یکی از تمیزترین شهرهای جهان می‌باشد، به طوریکه از لندن و نیویورک هم تمیزتر است.

آفتابی‌ترین شهر کانادا

اگر شما هم مانند خیلی از افراد هوای سرد را دوست ندارید بهتر است برای زندگی به کلگری بروید. این شهر به طور میانگین، سالانه چیزی در حدود ۲۶۰۰ ساعت نور خورشید دریافت می‌کند که آن را به آفتابی‌ترین شهر کانادا تبدیل کرده است.

کلگری شهری جوان

اگر به دنبال لذت بردن از زندگی و برگزاری جشن‌ها، مسابقات ورزشی و برنامه‌های عاشقانه هستنید، می‌توانید تمامی این‌ها را در کلگری تجربه کنید؛ زیرا این شهر از نظر سن جمعیت، شهری جوان محسوب می‌شود و میانگین سن افراد در این شهر برابر با ۳۵.۷ سال است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید