7-گام-تحصیل-در-کانادا

بر اساس گزارش‌ها، کانادا رتبه سی و دومِ بهترین دانشگاه‌های دنیا را به خود اختصاص داده و ۲۱ دانشگاه این کشور در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. در سال ۲۰۱۸، بیش از نیم میلیون دانشجو از سراسر دنیا جهت ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کردند. از سوی دیگر، این کشور با داشتن کالج‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر در سطح جهان، به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان خارجی تبدیل شده که هر ساله به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کار آسانی نیست، اما با رعایت برخی نکات می‌توان شانس خود را جهت تحصیل در کانادا افزایش داد. در ادامه به شرح هفت گام موثر در پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی کانادا پرداخته شده است:

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز

گام نخست جهت تایید تقاضای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، اطلاع از مدارک مورد نیاز دانشگاه‎‌ها و رشته‌های مختلف است. از جمله مدارک مشترک مورد نیاز در همه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

پاسپورت معتبر

سند ملکی که نمایانگر توانایی مالی دانشجو جهت تحصیل و زندگی در کاناداست

مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه با حداقل نمره مجاز

لازم به ذکر است که عنوان شود نوع مدارک در بین استان‌های مختلف، متفاوت است. توصیه می‌شود قوانین و مقررات درخواست ویزا و مدارک مورد نیاز را با دقت مطالعه کنید.

انتخاب رشته و دانشگاه

گام بعدی، انتخاب رشته و دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را دارید، که باید در فهرست داشگاه‌های معتبر باشد. به طور معمول برای تغییر رشته، سخت‌گیری زیادی در دانشگاه‌های کانادا وجود ندارد، اما بهتر است قبل از انتخاب رشته، آن‌ها را با هم مقایسه کرده و بهترین انتخاب را انجام داد.

آزمون زبان

مورد دیگری که باید به آن توجه داشت، تسلط به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسه است. متقاضیان باید مدرک آیلتس و یا تافل را داشته باشند. البته بعضی از دانشگاه‌ها مدرک زبان انگلیسی کمبریج را نیز قبول می‌کنند. برای زبان فرانسه نیز باید یکی از مدارک DALF، DELF و TCF را اخذ نمود؛ لازم به ذکر است TEF، متداول‌ترین آزمون زبان در این زمینه است که برگزار می‌شود.

ارسال درخواست به دانشگاه‌ها

پس از طی مراحل قبلی، باید درخواست تحصیلی را به دانشگاه‌ها ارسال کرد که در این مورد، به طور معمول باید چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار هزینه نمود. در این رابطه بهتر آن است که یک یا دو گزینه پشتیبان هم در نظر گرفت. نامه تقاضا را با دقت پر کرده و مدارکتان را به آن ضمیمه کنید. بعد از پذیرش، از سوی دانشگاه برای شما نامه پذیرش ارسال خواهد شد.

درخواست ویزای تحصیلی

هنگامی که دانشگاه با پذیرش شما موافقت کرد، باید درخواست ویزای تحصیلی داد که این فرآیند می‌تواند به شکل حضوری یا آنلاین در کشور مبدا یا کشوری دیگر، انجام شود. به یاد داشته باشید علاوه بر تقاضای ویزای تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه و مدارک موردنیاز را نیز ارسال کرد. اگر پذیرش از سوی دانشگاهی در استان کبک باشد، علاوه بر نامه پذیرش، نامه Certificat d’acceptation du Quebec، نیز ارسال خواهد شد که باید آن را ضمیمه تقاضای ویزای تحصیلی نمود.

زمان سفر

بعد از طی تمامی مراحل، افسر مهاجرت در مورد ویزای تحصیلی متقاضی تصمیم خواهد گرفت که در صورت موافقت وی، می‌توان از زمان صدور ویزا وارد خاک کانادا شد.

مدت تحصیل

دانشجویان پس از پایان تحصیل، می‌توانند با دریافت مجوز، در کانادا مشغول به کار شوند و به موجب آن اقدام به اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا کنند. فارغ‌التحصیلان خارجی که واجد شرایط هستند و نیز سابقه و تجربه‌کاری دارند، شانس بیشتری جهت انتخاب از طرف دولت فدرال خواهند داشت. گفتنی است که به دلیل تغییرات صورت گرفته در سیستم اکسپرس‌اینتری، تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم راحت‌تر شده است. همچنین مسیرهای مختلفِ مهاجرت استانیِ خاصِ دانشجویان نیز در کانادا وجود دارد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بوده است؟

به این مطلب رتبه دهید